Hlavní navigace

O úsporný tarif budou moci zažádat i SVJ a družstva. Zákon podepsal prezident

1. 8. 2022

Sdílet

4.11.22 4krát/ peníze, kapitál, finance Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Zákon o úsporném tarifu, který by měl pomoci snížit náklady na energie, podepsal prezident Miloš Zeman. Na úsporu mají nárok i společenství vlastníků jednotek (SVJ) a družstva. 

SVJ a družstva si musí o tarif zažádat

Na rozdíl od domácností, u kterých se úspora v podobě záloh či konečného vyúčtování projeví automaticky, si musí o úsporný tarif SVJ a družstva zažádat. Navíc se to týká pouze těch, která využívají teplo z centrálního zásobování nebo z domovních kotelen. U SVJ a družstva je horní hranice příspěvku stanovena na 30 tisíc korun.

Celkově bude na úsporný tarif vynaloženo ze státního rozpočtu až 30,6 miliard korun. Nově bude až 3,6 miliardy korun vyčleněno i na domácnosti, které využívají teplo z centrálního zásobování nebo z domovních kotelen. 

Úspora pro domácnosti až 16 tisíc korun, firem se tarif netýká

Domácnosti by tak díky úspornému tarifu mohly ušetřit až 16 tisíc korun za rok. Úsporný tarif nebudou moct využít firmy a nebude se také vztahovat na chaty a chalupy, které využívají tzv. víkendový tarif, či dobíjení elektromobilů.

Přestože firmy nebudou moct úsporný tarif využít, i jich se bude týkat další opatření vlády, kterým bude odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje energie.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?