Součástí novely zákoníku práce, která nabyde účinnosti za několik dnů, je i ustanovení, podle kterého nelze po zaměstnancích vyžadovat, aby mlčeli o výši a struktuře své mzdy.
Zaměstnance nelze nutit, aby mlčeli o své mzdě
Zaměstnavatelé nově nebudou moct omezovat zaměstnance v nakládání s informacemi o výši a struktuře jeho mzdy, platu nebo odměny z dohody. Počítá s tím novela zákoníku práce, která nabyde účinnosti na začátku června. Kdo toto ustanovení porušení, může dostat pokutu až do výše 400 tisíc korun. Pokud tak zaměstnavatelé mají se zaměstnanci uzavřeny doložky mlčenlivosti o výši mzdy uvedené v pracovních smlouvách nebo dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr, měli by je urychleně změnit.
Ombudsman na problematiku upozornil už v roce 2020
Už v roce 2020 upozornil Veřejný ochránce práv, že je protizákonné požadovat po zaměstnancích zachovávání mlčenlivosti o výši mzdy ve vztahu ke kolegům. Podle ombudsmana může zaměstnavatel se zaměstnancem sjednat nebo mu stanovit povinnost nesdělovat informace o své odměně pouze tehdy, pokud je to v jeho oprávněném zájmu.
Za oprávněný nelze považovat zájem zaměstnavatele na zachování mlčenlivosti pokud:
- je tato povinnost stanovena absolutně (zaměstnanec nesmí výši své mzdy sdělit nikomu),
- je tato povinnost stanovena vůči ostatním zaměstnancům zaměstnavatele.
V případě, kdy je mlčenlivost vymezena jiným než výše uvedeným způsobem, je nutné zkoumat rozsah mlčenlivosti (komu zaměstnanec nesmí údaj o své mzdě sdělit) a odůvodnění této povinnosti,
doplnil veřejný ochránce práv Stanislav Křeček.
Z ankety, kterou ve spolupráci s Kanceláří veřejného ochránce práv připravila pro své členy Hospodářská komora ČR, vyplynulo, že pouze čtvrtina respondentů povinnost zachovat mlčenlivost o mzdě svým zaměstnancům nijak nestanovovala a ani se nedomnívala, že se na zaměstnance podobná povinnost vztahuje při sjednání obecné povinnosti zachovat mlčenlivost. Většina respondentů tak nějakým způsobem mlčenlivost o mzdách vyžadovala nebo se domnívala, že se na jejich zaměstnance vztahuje.
Odborný zdroj: Novela zákoníku práce, Kancelář veřejného ochránce práv