Hlavní navigace

Od nového roku bude možné mít občanku v mobilu

14. 9. 2023

Sdílet

14.9.23 2x/ Mobil, řidič, dodávka, doprava, balení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Možnost mít občanský průkaz v mobilním telefonu pokročila do další fáze. Díky novele zákona o právu na digitální služby budou muset úřady od ledna 2024 tyto eDoklady přijmout. 

Pouze alternativa, nikoli povinnost

Novela zákona o právu na digitální služby stanovuje aplikaci eDoklady jako plnohodnotnou alternativu k občanskému průkazu pro vnitrostátní použití.
Znamená to, že občané budou mít možnost, nikoli povinnost, využívat digitální
verzi průkazu k prokázání totožnosti nebo dalších požadovaných údajů. 

K využití aplikace bude potřeba digitální identita občana. Aplikace bude od ledna 2024 příštího roku ke stažení v App Store a Google Play. Informace v aplikaci budou denně aktualizovány, a tudíž je zajištěna bezpečnost dat i jejich platnost. 

Za nejpříjemnější důsledek zavedení digitální verze občanského průkazu považuji to, že kdo nebude chtít, nebude muset v budoucnu s sebou na řadu míst nosit plastové kartičky. Na prokázání totožnosti postačí jen mobil. Od ledna příštího roku budou postupně přibývat místa, která budou eDoklady muset přijmout. Druhou výhodou je lepší zabezpečení a kontrola nad osobními údaji, neboť občan bude vědět, které údaje bude ověřovateli předávat. A i kdybyste mobil ztratili, můžete eDoklady na dálku vypnout, říká místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

eDoklady mají být jakýmsi předskokanem evropské digitální peněženky. Pomohou naučit úřady i veřejnost běžně se prokazovat pouze chytrým telefonem. Pro uživatele i ověřovatele půjde o jednoduchou a snadno pochopitelnou aplikaci, komentuje Martin Mesršmíd, ředitel Digitální a informační agentury.

Jak bude úřadům nabíhat povinnost umožnit ověření totožnosti a dalších údajů digitálně?

  • Od 1. ledna 2024 budou mít tuto povinnost ústřední správní úřady (např. ministerstva a jiné ústřední správní úřady), s výjimkou zastupitelských úřadů.
  • Od 1. července 2024 státní orgány, které nejsou ústředními správními úřady, s
  • výjimkou zastupitelských úřadů (např. soudy, policie), a dále kraje a obce s
  • rozšířenou působností.
  • Od 1. ledna 2025 ostatní úřady a subjekty, které mají na základě právního předpisu povinnost ověřovat totožnost předložením průkazu.
  • Subjekty, které se dobrovolně rozhodnou, že chtějí totožnost a další údaje ověřovat digitálně, mohou tak činit již od 1. ledna 2024.

Byl pro vás článek přínosný?