Hlavní navigace

Od pondělí 1. listopadu nová vlna opatření: Na co se připravit?

Sdílet

Jana Knížková 29. 10. 2021

Pandemická situace se zhoršuje. Již od pondělí 25. října přišla první vlna nových restrikcí, která se týkala hromadných akcí uvnitř, kde jsou povinné respirátory bez ohledu na počet účastníků. Na pracovištích pak jsou povinné, pokud pracovník není na pracovišti sám. Došlo také ke zkrácení karantény z 14 na 7 dnů, musí však být zakončena negativním testem.

Co se změní od 1. listopadu? 

Délka platnosti testů

Od pondělí 1. listopadu se změní platnost PCR testů ze 7 dní na 72 hodin u antigenních testů pak ze 72 hodin na 24.

Úhrada testů

Omezí se úhrady preventivního testování z veřejného zdravotního pojištění. 1× týdně antigenní a 2× měsíčně PCR test bude hrazený pouze osobám do 18 let, dále rozočkovaným po první dávce vakcíny proti COVID-19 a těm, kteří se nemohou očkovat z důvodu kontraindikací.

Kontrola bezinfekčnosti zákazníků v restauracích 

Nově budou muset provozovatelé restaurací kontrolovat, zda jejich zákazníci splňují podmínku OTN, tedy očkování, negativní test či prodělaná nemoc v posledních 180 dnech. Obsluha zkontroluje zákazníka po usazení ke stolu. Je však povinna zákazníka z prostoru vykázat, pokud podmínku OTN nesplní. V opačném případě hrozí provozovateli restaurace pokuta. Pokud zákazník prostor odmítne opustit, může ho vykázat hygiena nebo Policie ČR, a to na základě upozornění provozovatele. 

Anketa

Jste provozovatel restaurace a budete kontrolovat OTN?

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová již dříve avizovala, že se chystá celorepubliková kontrolní akce, kdy se bude nad tímto opatřením dohlížet. Kontrolám, které jsou v plánu příští týden, se nevyhne žádný z okresů. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).