Hlavní navigace

Od půlky srpna začne sociálka zasílat seniorům oznámení o zvýšení důchodů

9. 8. 2022

Sdílet

12.5.23 2krát/dopis, senior, důchodce, psaní, pošta Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

V září dojde k dalšímu navýšení důchodů. Týkat se bude jak penzí starobních, tak například i invalidních nebo vdovských.

Půjde tak o třetí zvyšování penzí v tomto roce. Došlo k němu v lednu, v červnu a nově teď i v září, kdy se starobní penze zvýší o 5,2 %,v průměru tedy o 700 korun.

Senioři mohou od poloviny srpna očekávat psaní. Česká správa sociálního zabezpečení je totiž bude o valorizaci jejich důchodu informovat. O zvýšení důchodu a příplatků k důchodu budou příjemci důchodu včas informováni valorizačním oznámením, které bude rozesíláno postupně od poloviny srpna do konce září 2022, potvrdila serveru Podnikatel.cz Jitka Drmolová, vedoucí oddělení komunikace a tisková mluvčí ČSSZ. 

ČEZ bude mít letos rekordní zisk. Více peněz do státní kasy, raduje se ministerstvo Přečtěte si také:

ČEZ bude mít letos rekordní zisk. Více peněz do státní kasy, raduje se ministerstvo

Důchody se zvýší i na začátku nového roku

Penze se kvůli inflaci zvednou také od ledna 2023. Podle ministerstva práce a sociálních věcí půjde v průměru minimálně o 850 korun. Zvedne se jak základní výměra (částka, která se vyplácí všem ve stejné výši), tak i procentní výměra, která je závislá na délce pojištěné doby a výši výdělků. Přesná částka, o kterou se důchody zvýší, bude zřejmá v září. 

Od roku 2023 se navíc začne seniorům vyplácet tzv. výchovné. Tomu z rodičů, který převážně pečoval o dítě, se zvýší starobní důchod o 500 Kč za každé vychované dítě. Ženám, které již penze dostávají, se výměra zvýší v závislosti na počtu vychovávaných dětí automaticky. Ženy, kterým budou důchody přiznány po 31. 12. 2022, a otcové (bez ohledu na to, odkdy důchod pobírají) budou muset podat žádost o vyplácení výchovného České správě sociálního zabezpečení. 

Měla by vláda seniorům kvůli energetické krizi přidat více?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).