Hlavní navigace

Od září do listopadu se vrátí Milostivé léto, schválili poslanci

1. 6. 2022

Sdílet

1.6.22 /2x/ dluhy, past, problémy Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Poslanecká sněmovna dnes rozhodla o pokračování tzv. „Milostivého léta“, tedy o možnosti splatit exekuce bez úroků. Podobně jako první Milostivé léto potrvá akce tři měsíce, od začátku září do konce listopadu.

Milostivé léto se v září vrátí

Od 1. září dostanou dlužníci opět šanci zbavit se svých dluhů levněji. Poslanecká sněmovna dnes totiž odsouhlasila obnovení akce Milostivé léto. Podmínky zůstanou podobné jako při první verzi.

Opět bude platit, že se Milostivé léto nebude týkat všech exekucí, ale pouze veřejnoprávních dluhů vymáhaných v soudní exekuci. Akci tak nemohou využít dlužníci s daňovými a správními exekucemi, kterými finanční úřady vymáhají daňové pohledávky. Vláda chce nicméně i pro tyto dlužníky obdobnou akci připravit, přičemž příslušné novely by se měly projednat na podzim.

Milostivé léto se naopak vztahuje například na dluhy vůči dopravním podnikům, nemocnicím, energetikám v rukách státu, na nezaplacené poplatky České televizi, Českému rozhlasu a také vůči zdravotním pojišťovnám.

Děkuji všem poslancům a poslankyním napříč politickým spektrem, že návrh zákona podpořili. Velmi si toho vážím. Nerad bych na někoho zapomněl, proto mé poděkování patří opravdu všem, a to jak koaličním, tak opozičním poslankyním a poslancům bez rozdílu. Předpokládám, že v důsledku současné energetické krize a zvyšující se inflace je druhá vlna milostivého léta na místě a pro dlužníky, kteří uvázli v dluhové pasti, se tak otevírá prostor pro nový životní restart, uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Co se změní oproti prvnímu Milostivému létu?

Návrh v podstatě přináší prodloužení právní úpravy, obsahuje jen některé změny:

  • povinní budou moci uhradit vymáhanou jistinu a paušální náhradu nákladů exekuce do 3 měsíců od účinnosti předkládaného návrhu
  • paušální náhrada nákladů exekuce se nově stanoví ve výši 1500 Kč bez DPH 
  • povinný bude nově muset ve stanovené lhůtě soudnímu exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle právní úpravy tzv. Milostivého léta
  • povinný bude moci požádat soudního exekutora o sdělení výše částky, která má být uhrazena pro splnění podmínek tzv. Milostivého léta, a soudní exekutor bude povinen do 15 dnů odpovědět
  • výslovně se stanoví, v jakém rozsahu soudnímu exekutorovi náleží náklady exekuce, o kterých bylo rozhodnuto před 1. zářím 2022

První Milostivé léto proběhlo v období mezi 28. říjnem 2021 a 28. lednem 2022. Podle ministerstva spravedlnosti exekutoři v jeho rámci zastavili 42 tisíc případů (tj. 3,2 %). Aktivní přístup a úhradu zaznamenali pak u zhruba dvou třetin z celkového množství zastavených exekucí.

Věřitelům se návrh nezamlouvá

Zatímco neziskové organizace jako například Člověk v tísni opakování Milostivého léta vítají, s obnovením akce nesouhlasí Česká asociace věřitelů (ČAV), podle které nemá smysl, protože nedošlo k žádné změně jejího nastavení tak, aby byla účinnější než na přelomu roku. Nestavíme se proti krokům, které mají pomoci dlužníkům v nouzi. Poukazujeme ale na neuvážená a nesystémová opatření. Vždyť Milostivé léto se týká například i pokut udělených řidičům za rychlou jízdu v obci nebo dluhů odsouzených, kteří musejí platit náklady za trestní řízení. Nedomnívám se, že by společnost měla tyto typy dluhů, resp. jejich příslušenství odpouštět," uzavřela Petra Kolářová, výkonná ředitelka České asociace věřitelů.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).