Hlavní navigace

Od září se opět zvýší důchody. Polepší si nejvíce ten, kdo bere nejvyšší penzi

10. 5. 2022

Sdílet

18.7.24.4krát/ důchodci, senior, důchod Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Kdo má podprůměrnou starobní penzi, moc si nepřilepší. Naopak lidé s vysokou starobní penzí budou na tom o mnoho lépe. Je to kvůli zákonu.

Zákon o důchodovém pojištění zvyšuje penzi v případě inflace u zásluhové části důchodů. Je vyšší o tolik procent, o kolik se zvýšily ceny. Starobní penze se tak zvýší zhruba o 700 korun. K navýšení dojde automaticky, není třeba nikam podávat žádost. 

Informaci potvrdil i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka na svém twitterovém účtu.

Další mimořádná valorizace důchodů bude již od září tohoto roku.

 • růst cen za období únor až duben dosáhl 5,2 % a o toto procento budou zvýšeny procentní výměry důchodů,
 • zvýšení průměrného starobního důchodu tak bude o cca 700 Kč,
 • náklady státního rozpočtu cca 8 mld. Kč.

Co se červnového navýšení týká, již dříve jsme na serveru Podnikatel.cz publikovali příklad, jak se zvýšení vypočítá. Ten je také uveden ve Zpravodaji ČSSZ, který Česká správa sociálního zabezpečení vydává každý měsíc. 

Jak uvedl Český statistický úřad, inflace je v Česku nejvyšší od roku 1993. V dubnu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. 

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 5. 2022 17:39

  Molik

  Polepší si lidé nejvyššími důchody, kteří by neměli vysávat státní kasu a měli by být mimo státní důchodový pilíř, tedy v soukromém penzijním fondu. Stát si tak hýčká kastu privilegovaných důchodců-milionářů, kterým na valorizacích nesmyslně přidává nejvíce, ač nejsou sociálně potřební. Na druhé straně stát přidává na valorizacích lidem s důchody pod devět tisíc korun méně než dvě stovky. Tedy nejchudším a sociálně nejpotřebnějším stát přidává částku v řádu několika desetikorun, což zdaleka nepokryje ani náklady na inflaci. Navíc stát svojí asociální důchodovou politikou generuje další bezdomovce a razantně rozevírá sociální nůžky mezi samotnými starobními důchodci. Příčina tohoto tristního stavu spočívá v zásahu ústavních soudců, kteří si v rozporu s dobrými mravy a při jasném střetu zájmů pro sebe stanovili takové podmínky pro svoji existenci po odchodu do důchodu, které jim s jejich nadstandardně vysokými platy nejvíce vyhovují. Ústavní soudci vůbec neměli zasahovat do kompetence státu, skrze něž stát určuje výši platů a potažmo důchodů pro lidi ve službách státu. Ústavní soud se tak potažmo dopustil sociální nespravedlnosti. Ústavní nálezy by neměly vytvářet sociální spory a zbídačovat celé skupiny lidí.

 • 18. 5. 2022 7:25

  Pepíček

  Ale no tak. Důchodový systém je u nás solidární a zásluhový. Rozdávání pětistovek všem bylo ohýbání nastavených pravidel a jen křivilo nastavený systém, jakým si každý přispívá na důchod.
  Měli by spíš pravidla pro valorizace jasně stanovit a vzít politikům u moci možnost kupování voličů před volbami.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).