Hlavní navigace

Okamžitě jí zrušili pracovní poměr. Soud uznal, že neplatně. Do práce ji ale nevpustí. Co s tím?

27. 10. 2021

Sdílet

29.4.22 2krát/ žena, smutná, stesk, deprese Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Na Státní úřad inspekce práce se obrací lidé s různými komplikacemi a problémy, které řeší v souvislosti se svým zaměstnáním. Jak postupovat, pokud je zrušena pracovní smlouva a soudem uznáno, že neplatně, ale i přesto není zaměstnanec v vpuštěn na pracoviště. 

Situace z praxe

Zaměstnavatel se mnou okamžitě zrušil pracovní poměr. Nesouhlasila jsem s jeho rozhodnutím a podala jsem na něj žalobu k soudu a zároveň jsem mu písemně sdělila, že nadále trvám na zaměstnávání. Soud rozhodl, že se mnou zaměstnavatel okamžité zrušil pracovní poměr neplatně. Zaměstnavatel se proti tomuto odvolal, ale i odvolací soud rozhodl, že jsem v právu, že je okamžité zrušení mého pracovního poměru neplatné. Myslela jsem si tedy, že můj pracovní poměr trvá a šla jsem na své pracoviště, abych opět vykonávala práci. Zaměstnavatel mě ale na pracoviště nepustil, nechtěl se mnou nic řešit. Jsem zase doma a nevím, jak mám dále postupovat.

Státní úřad inspekce práce reaguje

Jestliže na základě soudního rozhodnutí pracovní poměr neskončil, je tu nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy je oznámeno zaměstnavateli, že zaměstnanec trvá na dalším zaměstnávání až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru (§ 69 odst. 1 zákoníku práce). 

Protože tento pracovní poměr neskončil (neplatné okamžité zrušení pracovního poměru), je zaměstnavatel povinen opětovně práci v souladu s uzavřenou pracovní smlouvou přidělovat (§ 38 odst. 1 ZP), ledaže by takovou práci již neměl. Pokud by práci nepřidělil, pak je to překážka v práci na jeho straně a zaměstnanec máte nárok na náhradu mzdy (§ 208 ZP). 

Náhrada mzdy je ve výši průměrného výdělku. Pokud zaměstnavatel odmítá jednat, odmítá zaměstnance vpustit na pracoviště a odmítá mu přidělovat práci, pak se bude muset pravděpodobně znovu obrátit na soud s další žalobou. Dále pak je možné se rovněž obrátit i na orgány inspekce práce a podat podnět k provedení kontroly dodržování pracovněprávních předpisů.

Působnosti dané orgánům inspekce práce zákonem o inspekci práce ale nezahrnují možnost řešení individuálních sporů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Řešení těchto sporů je výlučně v pravomoci a působnosti soudů.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).