Hlavní navigace

Opakovaně nepodáte přiznání k dani včas a jste v tu ránu nespolehlivými plátci. Kolik jich aktuálně je?

Sdílet

Jana Knížková 19. 10. 2021

Jak ukazují aktuální data, ke konci třetího kvartálu bylo v ČR registrováno 23 095 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH nebo závažným způsobem porušují povinnosti vztahující se ke správě daně. Je to o 7 % víc než ve srovnatelném období loňského roku.

Nespolehlivý plátce DPH

Za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 000 Kč. Také je to podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. 

Nespolehlivá osoba

Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jde buď o subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo o subjekty, jež přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy byly uvedeny v registru nespolehlivých plátců DPH.

Naprostá většina nespolehlivých osob byla v minulosti plátcem DPH, nicméně poté co byla označena jako nespolehlivý plátce DPH, došlo ke zrušení registrace k platbě z přidané hodnoty, dodala Petra Štěpánováanalytička Dun & Bradstreet, Petra Štěpánová.

Seznam nespolehlivých plátců a osob nejvíc plní společnosti s ručením omezeným. Z téměř 504 000 firem registrovaných v ČR, z nichž DPH odvádí necelá polovina, je na seznam problémových firem zařazeno 17 989 z nich. To je 78 % z celkového množství nespolehlivých subjektů. Druhou nejpočetnější skupinu tvoří OSVČ, je jich celkem 2 554 ačkoliv podnikatelskou základnu tvoří zhruba dva miliony osob.

Obchodujete s nespolehlivými plátci? Ručíte za ně 

Status nespolehlivého plátce zakládá společné a nerozdílné ručení za odvod daně odběratelem a dodavatelem. Pokud se některý podnikatel rozhodne obchodovat se společností, která má v okamžiku uskutečnění plnění status nespolehlivého plátce, bude za ni automaticky ručit za nezaplacenou daň ze zdanitelného plnění, které od ní přijme.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).