Hlavní navigace

Operátoři zasahují proti nelegálnímu stahování. Koho už zablokovali?

21. 6. 2024

Sdílet

21. 6. 24 / 1x / stahování, nelegální, počítač Autor: Podnikatel.cz s využitím DALL-E, podle licence: Rights Managed

Velcí čeští operátoři O2, T-Mobile a Vodafone zablokovali v červnu datové úložiště datoid. Nyní Vodafone pokračuje v blokování dalších portálů. 

Jak píše Cnews.cz, všichni tři hlavní operátoři (O2, T-Mobile a Vodafone) začali v minulém týdnu blokovat přístup k doménám datoid.cz a datoid.sk. Stalo se tak na základě předběžného opatření vydaného krajským soudem v Brně. 

Nyní Vodafone přidává na černou listinu také portály edisk.cz a sledujteto.cz, pravděpodobně ze stejného důvodu jako v případě zablokování výše zmíněných stránek. Uživatelům zobrazuje stejně jako v případě webů datoid.cz a datoid.sk chybovou hlášku zobrazující informaci, že web je blokován na základě zákona o hazardu. 

Měli by podle vás operátoři zasahovat takovým způsobem?

A proč vlastně operátoři blokují tyto domény? Jedná se o výsledek snažení Asociace komerčních televizí (AKTV), která v loňském roce získala předběžné opatření u krajského soudu v Ostravě proti portálu Fastshare. Ten přislíbil vymazání pořadů Novy a Primy ze svých serverů a s AKTV se dohodl na mimosoudním vyrovnání. O pár měsíců pak AKTV uspěla u soudu i proti portálům eDisk a Sledujteto.cz. 

Do karet hraje Asociaci komerčních televizí zákon zpřísňující ochranu práv, který na provozovatele uživatelských úložišť klade výrazně přísnější podmínky, než tomu bylo doposud. Kvůli nim skončily v pirátské komunitě dlouho populární Hellspy nebo Hellshare, největší české úložiště Ulož.to kvůli němu muselo razantním způsobem změnit svůj styl fungování. (Cnews.cz)

Zdají se vám data nebo volání drahé? O2 a T-Mobile mají vyšší zisky než Lidl Přečtěte si také:

Zdají se vám data nebo volání drahé? O2 a T-Mobile mají vyšší zisky než Lidl

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).