Hlavní navigace

Ošetřovné u dohod nakonec nebude. Musíme šetřit, říká ministerstvo

14. 8. 2023

Sdílet

8.11.23 /3x/ Nemoc, rodič, péče, ošetřovné, zdravotko, pojistné Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Ačkoli původně ministerstvo práce a sociálních věcí navrhovalo, aby dohodáři nově získali i nárok na ošetřovné, kvůli úsporám v rozpočtu se nakonec příslušné ustanovení vyškrtlo.

Dohodáři budou mít nárok na dovolenou

Poslanecká sněmovna bude brzy opět schvalovat novelu zákoníku práce, kterou jí vrátil Senát a která přináší kromě jiného i důležité změny u dohod o provedení práce (DPP) a u dohod o pracovní činnosti (DPČ). Pracovníci dělající na DPČ či DPP například nově získají nárok na dovolenou. Obecná právní úprava dovolené v § 211 až 223 zákoníku práce, která specifikuje právo na dovolenou u zaměstnanců v pracovním poměru, má totiž nově platit také na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Dohodářům tak automaticky ze zákona při splnění stanovených podmínek vznikne právo na dovolenou.

Na dohodáře se nově budou také vztahovat ustanovení upravující veškeré překážky v práci. Zaměstnanci na DPP a DPČ tak nově nebudou mít ze zákona právo pouze na důležité osobní překážky v práci podle § 191 až 198 zákoníku práce a překážky v práci na straně zaměstnavatele, nýbrž na veškeré překážky v práci (byť část bude nadále „neplacená“). Lidem pracujícím na dohody bude nově rovněž poskytovány příplatky nebo náhradní volno, popř. náhrada odměny z dohody, za práci ve svátek, příplatek za noční práci, za práci ve ztíženém pracovním prostředí a za práci o sobotách a nedělích.

Ošetřovné nakonec u dohod nebude

Původně ministerstvo práce a sociálních věcí rovněž navrhovalo, aby dohodáři získali nárok na ošetřovné při péči o nemocného člena rodiny. Toto ustanovení ale nakonec z návrhu vypadlo. Důvodem pro vypuštění této úpravy byl aktuální deficitní stav veřejných financí a potřeba hledat možné úspory. Dodáváme, že zaměstnanci na DPP a DPČ mají i nadále možnost využít překážky v práci – ošetřování člena rodiny podle zákoníku práce. Na uvedeném novela zákoníku práce nic nemění, uzavřela Eva Davidová, mluvčí ministerstva.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?