Hlavní navigace

OSVČ by se mohly zvednout odvody na pojistné na úroveň zaměstnanců

3. 2. 2023

Sdílet

3.2.23 4krát/žena, šok, zmatení, překvapení, zklamání Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Chystá se celá řada změn a úsporných opatření, která mají snížit schodek státního rozpočtu. Některé změny by se mohly citelně dotknout také živnostníků. 

V rámci chystaných opatření by se mohlo sáhnout na odvody OSVČ na sociální a zdravotní pojištění. Což doporučuje Národní ekonomická rada vlády. Živnostníci by si tak mohli na odvodech připlatit. Potvrdil to v rozhovoru pro server Seznamzprávy.cz ministr financí Zbyněk Stanjura. Daňové zatížení živnostníků by se srovnalo se zatížením zaměstnanců. 

Jak se mají OSVČ změnit zálohy na sociální a zdravotní pojištění v roce 2023? Přečtěte si také:

Jak se mají OSVČ změnit zálohy na sociální a zdravotní pojištění v roce 2023?

Odvody OSVČ a zaměstnanců

Téma srovnání odvodů OSVČ a zaměstnanců rezonuje ve veřejném prostoru už několik let. Studie think tanku IDEA při CERGE EI už před 10 lety ukázala, že průměrný zaměstnanec platí o třetinu vyšší daně než průměrný živnostník. Tématu se věnoval také server Podnikatel.cz. Před 8 lety nabídl velké srovnání: Jak se to má opravdu s odvody OSVČ a zaměstnanců?

Pokud by se sáhlo na odvody na sociální a zdravotní pojištění OSVČ, přineslo by to podnikatelům znatelný nárůst. Minimální záloha na sociální pojištění je 2944 Kč pro hlavní činnost a 1178 Kč pro OSVČ vedlejší.

Ministr financí Zbyněk Stanjura v rozhovoru pro Seznamzprávy.cz nastínil také další možné změny, které by měly snížit schodek státního rozpočtu. Mluví se o zvýšení daně z nemovitostí, zrušení nebo snížení státního příspěvku na stavební spoření či o vyšším zdanění alkoholu a cigaret. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).