Hlavní navigace

OSVČ, nezapomeňte změnit zálohu na zdravotní pojištění či paušální daň

3. 1. 2022

Sdílet

20.2.23 /3x/ pozor, upozornění, žena Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

OSVČ v paušálním režimu musí do 20. ledna změnit výši paušálního odvodu. OSVČ ve “standardním” režimu by pak neměly zapomenout na změnu zálohy na zdravotní pojištění, kterou je třeba učinit do 8. února.

Paušální daň je letos 5994 korun

OSVČ, které vloni vstoupily do režimu paušální daně, si musí změnit její výši pro rok 2022. Nově musí platit 5994 Kč měsíčně, přičemž splatnost paušálního odvodu je vždy 20. den v měsíci, za který se platí. Do 20. ledna je tak nutné uhradit paušální daň za leden již v nové výši. Částka 5994 Kč samozřejmě platí i pro OSVČ, které se rozhodnou vstoupit do paušálního režimu v roce 2022. Čas na přihlášení je ale jen do 10. ledna.

Ptejte se odborníka v poradně pro Paušální daň 2022

Mgr. Ing. Tomáš Weiss

odbor vnějších vztahů a komunikace MFČR

Mgr. Ing. Tomáš Weiss z Ministerstva financí ČR zodpovídá všechny otázky, které se týkají nové paušální daně pro OSVČ.

Zálohy na zdravotko je nutné změnit do 8. února

Většina OSVČ, jež působí ve standardním režimu, pak musí změnit výši záloh na zdravotní pojištění. Už za leden totiž musí OSVČ hradit pojistné v nové výši, konkrétně 2627 Kč, a nikoli, jako je to v případě sociálního pojištění, až po podání přehledu. Vzhledem k termínu splatnosti, který je stanoven od prvního do osmého dne následujícího měsíce, musí OSVČ změnit výši záloh nejpozději do 8. února.

Pokud pak podnikateli vyjde v přehledu vyšší záloha na zdravotní pojištění, musí její výši ještě jednou změnit. Zálohy stanovené dle příjmů a výdajů z minulého roku se platí poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích.

Sociální pojištění stačí řešit až po podání přehledu

Zatímco u zdravotního pojištění řeší většina OSVČ zálohy už na začátku roku, u sociálního pojištění mají čas až do podání přehledu. Novou výši minimální zálohy na důchodové pojištění platí od ledna pouze ti, kteří začali podnikat v roce 2022. Ostatní OSVČ změní výši záloh až za měsíc, ve kterém podají přehled o příjmech a výdajích za rok 2021, a to na částku, která jim v přehledu vyjde. Minimální měsíční záloha na důchodové pojištění pro hlavní činnost bude od roku 2022 činit 2841 Kč, pro vedlejší výdělečnou činnost 1137 Kč.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).