Hlavní navigace

OSVČ v paušálním režimu na neschopence: Musí hradit zálohy na paušální daň, i když marodí a nepracuje

7. 4. 2022

Sdílet

7.4.22 1krát/muž, deprese, zamyšlení, podnikatel, Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Osoby samostatně výdělečně činné se k nemocenskému pojištění přihlašují dobrovolně. A to i v případě, že jsou v režimu paušální daně. Pak společně se zálohami na paušální daň odvádí také zálohy na nemocenské pojištění.

Maximální platba na nemocenské pojištění OSVČ v paušálním režimu v roce 2022 činí 235 Kč.

Jak je to s povinností hradit zálohy na paušální daň v případě, že je OSVČ v paušálním režimu na nemocenské? Musí je hradit za měsíce, kdy marodí?  

Jak upozorňuje Česká správa sociálního zabezpečení, OSVČ, která je účastna paušálního režimu, je povinna platit paušální zálohy i za ty kalendářní měsíce, v nichž po celý tento kalendářní měsíc měla nárok na výplatu nemocenské dávky, jako je například nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, dlouhodobé ošetřovného. OSVČ v paušálním režimu není osvobozena od placení paušálních záloh za tyto měsíce. Pojistné na nemocenské pojištění OSVČ, při nároku na výplatu nemocenské dávky po celý měsíc, však platit nemusí, dodává úřad. 

Paušální daň OSVČ v roce 2022 činí 5 994 Kč měsíčně. Skládá se z daně z příjmu fyzických osob ve výši 100 Kč, důchodového pojištění v částce 3 267 Kč a zdravotního pojištění ve výši 2 672 Kč.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).