Hlavní navigace

OSVČ změnila trvalý pobyt. Musí to běžet hlásit na sociálku?

9. 6. 2022

Sdílet

3.7.24 /2x/ muž, podnikatel, stěhování, dotaz, nevědomost Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Se změnou trvalého bydliště OSVČ je spojeno několik povinností. Skutečnost je nutné nahlásit celé řadě institucí. Například zdravotní pojišťovně je třeba změnu ohlásit do 30 dnů.

Jak je to však s povinností nahlásit změnu trvalého bydliště České správě sociálního zabezpečení

V případě, že OSVČ změní svůj trvalý pobyt, není nutné v současné době pospíchat na Českou správu sociálního zabezpečení. Ta se totiž o této skutečnosti dozví prostřednictvím Informačního systému základních registrů

Není třeba hlásit za dané podmínky

Není tedy nutné, aby změnu oznámila původně místně příslušné správě sociálního zabezpečení, která po zjištění změny z informačního systému realizuje sama převod spisové dokumentace OSVČ. Podmínkou však je, že OSVČ činnost vykonává a tuto skutečnost dříve oznámila původně místně příslušné OSSZ. 

Po předání spisové dokumentace obdrží OSVČ od nově místně příslušné správy sociálního zabezpečení aktuální informace. Tedy podobu nového variabilního symbolu a čísla účtu, na které má nově hradit zálohy na pojistné, případně pojistné a penále. 

Pokud chce OSVČ přesto oznámení učinit, může podání učinit jak elektronicky, tak v analogové podobě. Oznámení o změně trvalého pobytu je možné také uskutečnit zasláním změnového listu Jednotného registračního formuláře, který se podává u živnostenského úřadu.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).