Hlavní navigace

OSVČ zmizí ze seznamu držitelů datovek, změny budou platit od února 2024

20. 11. 2023

Sdílet

20.11.23 /3x/ Oblečení, lidé, práce, radost, zaměstnanci Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Tím, jak se letos zřídily datové schránky skoro všem OSVČ, se z veřejného seznamu majitelů datových schránek stal svatý grál pro všechny rozesílače nevyžádaných obchodních sdělení. Od února roku 2024 se to však změní.

Opt-out se změní na opt-in

Ve Sbírce zákonů ČR již vyšla novela zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, která mění dosavadní systém, kdy ve veřejném seznamu držitelů datových schránek každý držitel uváděn obligátně. Fyzické osoby sice mohou být ze seznamu vyškrtnuty, musí však o to požádat. 

Nově tento princip opt-out nahradí princip opt-in a bude se týkat nejen fyzických osob, ale i podnikajících fyzických osob. Tedy namísto automatického zápisu na seznam a nezbytné aktivní žádosti o vymazání může fyzická nebo podnikající fyzická osoba požádat naopak o zápis na seznam, upřesňuje důvodová zpráva k zákonu. 

Novela také stanovuje, že osoby, které požádají o zápis do seznamu držitelů, mohou následně změnit názor a požádat o výmaz. Zároveň bude platit, že ke dni účinnosti zákona se z veřejného seznamu odstraní všechny údaje o fyzických a podnikajících fyzických osobách. Účinnosti nabyde novela v února 2024.

OSVČ, které mají datovou schránku, jsou ve veřejném seznamu i s adresou Přečtěte si také:

OSVČ, které mají datovou schránku, jsou ve veřejném seznamu i s adresou

Pošta bude moct systém výslovně i rozvíjet

Novela dále přináší úpravu v terminologii, kterou ministerstvo reaguje na rozhodovací praxi antimonopolního úřadu, podle kterého stávající znění zákona není provozovatel systému datových schránek (držitel poštovní licence) též odpovědný za jejich rozvoj. 

To působí v praxi značné problémy. Ačkoliv právní úprava umožňuje zadat rozvoj systému jako samostatnou zakázku, v praxi je takový postup nerealizovatelný, nebo realizovatelný jen se značnými obtížemi, protože by vyžadoval, aby provozovatel umožnil velmi rozsáhlý přístup k systému třetí osobě. Z hlediska bezpečnostního toto není žádoucí a i z hlediska technické proveditelnosti je to velmi obtížně realizovatelné, vysvětluje se v důvodové zprávě, proč nově bude v zákoně uvedeno, že držitel poštovní licence, který je odpovědný za provoz systému, jej může též rozvíjet.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).