Hlavní navigace

Padělky za více jak 30 milionů korun. Kontroloři šli najisto, většinou na udání

Sdílet

Jana Knížková 9. 11. 2021

V byznysu s padělky se točí velké peníze. Jen za poslední tři měsíce zabavila Česká obchodní inspekce zboží za více jak 30 milionů korun. Za velkým nárůstem oproti předchozímu čtvrtletí stojí znovuotevření tržnic a tržišť. 

Česká obchodní inspekce provedla v období od 1. července do 30. září 2021 kontrolní akci cílenou na dodržování zákazu nabídky, prodeje a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví nebo neoprávněného užívání označení chráněného podle zvláštního právního předpisu. Provedla celkem 232 kontrol, při kterých zajistila 10 204 kusů padělků v hodnotě originálů 30 266 372 korun. 

Kontroly byly prováděny nejen na základě vlastních poznatků, ale i na základě podání majitelů práv duševního vlastnictví a spotřebitelských podání. 

Vysoký nárůst zajištěných padělků lze připisovat tomu, že ve 3. čtvrtletí došlo k uvolnění opatření proti šíření epidemie. Opět se otevřely tržiště a tržnice, které byly v předchozím čtvrtletí uzavřeny. Potvrdilo se, že prodejci na tržištích stále nabízejí velké množství padělaných výrobků. Největší oblastí jejich výskytu jsou regiony na hranicích s Německem a Rakouskem, uvádí inspekce. 

Prodávají se nejčastěji padělky oděvů, textilních výrobků a stoupl také počet zabavených audio výrobků. Nejvyšší objem byl u ochranných známek značek Tommy Hilfiger, Nike, Louis Vuitton a Adidas. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).