Hlavní navigace

Musíte zdanit kompenzační bonus a ošetřovné pro OSVČ? A co peníze z Antiviru?

16. 3. 2022

Sdílet

16.3.22 /2x/ Otázka, nejistota, přemýšlení, odpověď, otazník Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Na podání papírového daňového přiznání zbývají už jen dva týdny. Jak je to se zdaněním covidových podpor? A započítávají se do vlastního příjmu manžela, nebo manželky?

Kompenzační bonus pro podnikatele

Kompenzační bonus, který je poskytován podnikatelům v souvislosti se zákazem nebo omezením jejich činnosti, je definován jako daňový bonus. Kdo má aktuálně nárok na kompenzační bonus, se dočtete zde. Z pohledu zákona o daních z příjmů se jedná o osvobozený příjem a neuvádí se v daňovém přiznání. Kompenzační bonus se ovšem započítává do vlastního příjmu manželky nebo manžela.

Ošetřovné pro OSVČ

Nárok na krizové ošetřovné vznikl z důvodu omezení provozu škol a mateřských školek, kdy podnikatel nemohl pracovat, protože ošetřoval nemocného člena domácnosti. Pro rok 2021 je příjem z tohoto titulu od daně osvobozen a v daňovém přiznání se neuvádí. Pozor však na to, že ošetřovné pro OSVČ se započítává do vlastního příjmu manželky nebo manžela.

Provozní Covid dotace

Dotace v souvislosti s covidem mají charakter neinvestiční finanční podpory (jedná se v podstatě o provozní dotace), proto nelze tyto příjmy od daně z příjmů osvobodit podle ustanovení § 4 odst. 1 písm. u) zákona o daních z příjmů.

Pokud dotaci přijímá fyzická osoba, daňově se osvobozuje příjem z titulu této dotace za předpokladu, že má dotace investiční povahu (je určena na pořízení hmotného majetku, technické zhodnocení majetku) nebo je určena na odstranění následků živelní pohromy.

Dotace, které mají provozní povahu – s výjimkou dotací určených na odstranění následků živelních pohrom – od daně z příjmů osvobozeny nejsou a podléhají zdanění. Pokud se jedná o příjem související s podnikáním fyzické osoby, spadá tento příjem do příjmů podle § 7 zákona o daních z příjmů (příjmy ze samostatné činnosti). Provozní dotace se rovněž zahrnují do vlastního příjmu manželky.

Antivirus poskytnutý OSVČ se zaměstnanci

V rámci programu Antivirus může podnikatel požádat o náhradu proplacených mezd. Program má pomoci ochránit pracovní místa, kdy prostřednictvím úřadů práce dochází ke kompenzaci vyplacených mezd. Program Antivirus je od daně z příjmů fyzických osob osvobozený a nezahrnuje se do daňového přiznání. Pozor však na to, že proti osvobozenému příjmu nelze uplatnit výdaje na zaplacené mzdy jako daňově účinné výdaje. Čerpání programu Antivirus se zahrnuje do vlastního příjmu manželky.

Shrnutí

Shrnutí toho, jaké příjmy se zdaňují, které jsou od daně osvobozené a které z těchto příjmů se zahrnují do vlastního příjmu manželky, je uvedeno v následující tabulce.

Přijaté dotace a jiné podpory u fyzických osob
Druh kompenzace Jedná se o zdanitelný příjem Započítává se do vlastního příjmu manžela/manželky
Jednorázový příspěvek důchodcům Ne Ne
Kompenzační bonus Ne Ano
Ošetřovné Ne Ano
Provozní dotace v souvislosti s COVID-19 Ano Ano
Antivirus pro OSVČ se zaměstnanci Ne Ano
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).