Hlavní navigace

Plánujete si požádat o porodné? Víme, jak doložit příjmy

11. 9. 2023

Sdílet

11. 9. 23/3x/Žena a dítě, rodičovská dovolená, mateřská dovolená Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Porodné je jednorázovou dávkou státní sociální podpory, která náleží matkám živě narozeného dítěte, jejichž příjem domácnosti není vyšší než součin životního minima a koeficientu 2,7. 

Jak píšou Finance.cz, za první dítě je možné čerpat 13 000 Kč, za druhé 10 000 Kč, a to až rok zpětně. U dvojčat je to pak 23 000 Kč. Na třetí a každé další dítě už se však porodné nepřiznává ani za splnění příjmových podmínek. 

U porodného se zjišťují příjmy v tzv. rozhodném období. Tím je kalendářní čtvrtletí, které předchází kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo. Potřebovat tedy budete Doklad o výší čtvrtletního příjmu. Ten se vyplňuje za každou osobu v domácnosti zvlášť a po vyplnění obsahuje informace o příjmech ze závislé činnosti (zaměstnání), ze samostatné činnosti (podnikání), ale i o těch z případného nájmu, úplatného převodu nemovitosti, příležitostných činností anebo třeba z výživného a důchodů. 

Fakt, že žádné příjmy nemáte, doložíte jednoduše přílohovým formulářem Prohlášení osob, které nemají příjmy rozhodné pro nárok na dávky. Do prohlášení se uvedou všechny osoby v domácnosti, které nemají v příslušném rozhodném období kromě rodičovského příspěvku a přídavku na dítě žádný jiný příjem. (Finance.cz)

Očekáváte přírůstek do rodiny? Nezapomeňte využít dávky pro rodiny s dětmi Přečtěte si také:

Očekáváte přírůstek do rodiny? Nezapomeňte využít dávky pro rodiny s dětmi

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).