Hlavní navigace

Podnikatel nezaplatil fakturu? Zde jsou postupy, jak peníze vymáhat

20. 2. 2023

Sdílet

23.4.24 5x/Podpora, peníze, peněženka, příspěvek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Vymáhat nezaplacenou fakturu po podnikateli lze soudní i mimosoudní cestou. Jak píšou Finance.cz, mimosoudní cestou lze částku vymoci na základě domluvy, hlavně pokud se jedná o menší částky. 

V rámci mimosoudního vyjednávání lze klienta o nezaplacení faktury informovat elektronickou poštou. Pokud ani na tuto upomínku nezareaguje, je dobré zvážit i doručení na trvalé bydliště klienta.

Jak zohlednit zapomenuté doklady v daních a účetnictví? Přečtěte si také:

Jak zohlednit zapomenuté doklady v daních a účetnictví?

Upomínka by měla obsahovat údaje o tom, že již vypršela doba splatnosti faktury, počet dní po splatnosti, případný nový termín splatnosti a upozornění na případné úroky z prodlení, a informace o tom, jak se bude postupovat v případě nezaplacení faktury po nově stanoveném údaji splatnosti. Dalším postupem by mohlo být zaslání předžalobní výzvy, proto by podnikatel měl právě ji v upomínce zmínit.

Počet takových upomínek není nijak limitovaný, obvykle se využívají tři upomínky. Poslední možností, jak se vyhnout samotnému soudu, je potom tzv. předžalobní výzva. Tu musí sepsat advokát. Bez jejího sepsání ani nelze jít k soudu. (Finance.cz)

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).