Hlavní navigace

Podnikatel před úpadkem dostane šanci. Vláda schválila zákon, který to umožní

19. 1. 2023

Sdílet

21.4.23 4krát/Trest, pokuta, smutek, deprese, krach, bankrot Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Vláda dala zelenou návrhu nového zákona z pera ministerstva spravedlnosti, který umožní firmám, aby předešly úpadku kvůli finančním potížím. 

Firmy se budou moct vyhnout úpadku

Takové firmy dostanou možnost řešit problémy takzvanou preventivní restrukturalizací. Zákonem o pre­ventivní restrukturalizaci se má do českého práva implementovat směrnice Evropského parlamentu a Rady o rámcích preventivní restrukturalizace, o oddlužení a zákazech činnosti a opatřeních ke zvýšení účinnosti postupů restrukturalizace, insolvence a oddlužení. 

Preventivní restrukturalizace je nový právní institut. Je určený podnikajícím právnickým osobám v přechodných finančních obtížích. Díky němu mají mít podnikatelé ve spolupráci s věřiteli možnost začít nepříznivou situaci včas řešit a odvrátit tak hrozící úpadek.

Vznikne evidence osob, které se nesmí stát jednateli firem Přečtěte si také:

Vznikne evidence osob, které se nesmí stát jednateli firem

Cílem institutu preventivní restrukturalizace je umožnit podnikatelům ve finančních obtížích pokračovat v podnikání, resp. jim umožnit určitý „ekonomický restart“, a to prostřednictvím flexibilního nástroje, který nabízí širokou paletu restrukturalizačních opatření. Preventivní restrukturalizaci tedy lze definovat jako proces včasného ozdravění podnikatele (resp. ozdravení provozu obchodního závodu), u kterého byla včas rozpoznána podniková krize, a u kterého tato krize ještě nedospěla do stádia úpadku, uvádí se v důvodové zprávě

Jak bude preventivní restrukturalizace vypadat

Postup při preventivní restrukturalizaci bude dle ministerstva spravedlnosti vypadat následovně:

  • Vyjednávání s věřiteli nad restrukturalizačním plánem.
  • Do plánu účastníci promítnou svou obchodní a provozní strategii na následující období.
  • Ta za cenu poskytnutí určitých úlev zajistí věřitelům lepší šanci na uspokojení a zachování existujících smluv než případný úpadek podnikatele řešený likvidačním konkurzem.

Za klíčový moment lze následně považovat hlasování o přijetí restrukturalizačního plánu, které jednoznačně prokáže, jakou podporu svých věřitelů podnikatel ve skutečnosti obdržel. Podpora věřitelů je přitom pro zdárný průběh preventivní restrukturalizace klíčová, upřesnil Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva spravedlnosti.

Preventivní restrukturalizace má mít oproti insolvenčnímu řízení několik výhod. Předně bude flexibilnější, jelikož k soudu se věc dostane až tehdy, kdy mu podnikatel předloží k potvrzení restrukturalizační plán. Na rozdíl od insolvenčního řízení se pak informace o zahájení preventivní restrukturalizace nebude uveřejňovat, aby se omezila negativní publicita.

Pokud návrh projde celým legislativním procesem, měl by nabýt účinnosti den po vyhlášení ve Sbírce zákonů ČR.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).