Hlavní navigace

Podnikatelé chtějí fotovoltaiku. Ministerstvo průmyslu a obchodu na ni přidá miliardu

24. 5. 2022

Sdílet

24. 5. 22 / 1x / solární panely, fotovoltaika, FVE Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Výzva na podporu fotovoltaických systémů s/bez akumulace měla původně běžet do konce června a zbývala v ní necelá miliarda. Ministerstvo na základě velkého zájmu podnikatelů navýšilo alokaci o jednu miliardu korun a prodloužilo termín podávání žádostí.

O výzvu je mezi podnikateli velký zájem, MPO proto rozhodlo navýšit alokaci pro aktivitu A o další 1 mld. Kč na 4 mld. Kč, a tím využít veškerou dostupnou alokaci pro aktivitu FVE s/bez akumulace z Národního plánu obnovy. Současně se posouvá i termín ukončení příjmu žádostí do 31. srpna 2022 tak, aby žadatelé měli dostatek času na přípravu žádostí, doplňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

K pátku 20. května 2022 Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR evidovalo celkem 1760 žádostí za 2,9 mld. Kč v aktivitě A (ta je určena pro podnikatele, kteří vlastní nemovitost nebo ji mají celou v nájmu). Výzva je otevřena pro všechny podniky a míra podpory na fotovoltaickou elektrárnu (FVE) je 35 % a na akumulaci 50 % (v případě Prahy 45 %) pro všechny podniky bez ohledu na jejich velikost z celkových způsobilých výdajů projektu.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely je podpora obnovitelných zdrojů v čele s fotovoltaickými systémy jedním z hlavních směrů, kterým se musíme vydat nejen v rámci snahy snižovat emise, ale také minimalizovat naši energetickou závislost na Rusku. Proto jsem rád, že můžeme alokaci na výstavbu nových fotovoltaických zdrojů navýšit a dalším podnikatelům pomoci se snížením nákladů na energie a se zvýšením energetické soběstačnosti, uzavírá.

Nové články do mailu

Odesíláme každý den nebo každý týden. Odebírejte i zcela nový newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).