Hlavní navigace

Pokud nechcete dál platit paušální daň, musíte berňák informovat. Kdy nejpozději?

8. 12. 2022

Sdílet

8.12.22 3krát/muž, senior, dotaz, pochybnost, zamyšlený Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Pokud se OSVČ rozhodne, že již nechce být v následujícím roce v paušálním režimu, musí informovat správce daně. Vystoupit však nelze v průběhu zdaňovacího období, ale pouze po skončení zdaňovacího období, ve kterém v paušálním režimu byla. 

Jestliže OSVČ ví, že v roce 2023 přestane splňovat podmínky paušálního režimu nebo se jí jednoduše paušální daň nevyplatí, může režim opustit. Oznámení o dobrovolném vystoupení z paušálního režimu je však třeba podat do desátého dne příštího roku, tedy do 10. ledna 2023

V případě, že poplatník oznámí správci daně, že nechce vstoupit do paušálního režimu, ačkoliv předtím učinil oznámení o vstupu, a to pouze ve lhůtě pro vystoupení z paušálního režimu, nestane se poplatníkem paušální daně a nemusí tedy ani hradit paušální zálohy. Toto oznámení je však třeba učinit „kvalifikovaně“ dle § 71 daňového řádu, nepostačí e-mail bez uznávaného elektronického podpisu.

U paušální daně OSVČ budou tři pásma. Výběr samotného pásma však nebude na OSVČ Přečtěte si také:

U paušální daně OSVČ budou tři pásma. Výběr samotného pásma však nebude na OSVČ

Vystoupení při porušení podmínek

Pokud nastala skutečnost, na základě které přestává být poplatník v paušálním režimu (je porušena jedna z podmínek), je povinen oznámit to správci daně do 15 dnů od této skutečnosti. Poplatník zůstává v paušálním režimu do konce zdaňovacího období a je tedy povinen hradit paušální zálohy. V paušálním režimu přestává být od následujícího zdaňovacího období. 

Mohou však nastat případy, kdy poplatník přestává hradit paušální daň již v průběhu zdaňovacího období. Jde například o ukončení nebo přerušení živnosti. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).