Hlavní navigace

Poslanci schválili izolačku až 370 korun na den i krizové ošetřovné ve výši 80 procent

2. 12. 2021

Sdílet

9.1.23 /2krát/ žena, spokojenost, odpočinek, radost Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Poslanecká sněmovna schválila návrh na vyplácení mimořádného příspěvku až 370 Kč za den pro lidi, kteří jsou v karanténě nebo izolaci kvůli infekčnímu onemocnění. 

Jak bude tzv. izolačka fungovat? 

Zaměstnavatel bude vyplácet zaměstnanci nad rámec běžné „nemocenské“ (náhrady příjmu) bonus ve výši až 370 Kč za každý kalendářní den. Na příspěvek budou mít nárok i tzv. dohodáři, pokud přispívají do systému nemocenského pojištění (při příjmu nad 3 500 Kč z dohody o pracovní činnosti, resp. nad 10 000 Kč u dohody o provedení práce). 

Zelenou dostalo i znovuzavedení krizového ošetřovného

Poslanci schválili krizové ošetřovné ve výši 80 procent. Rodiče ho budou moci čerpat například při uzavření škol. 

Krizové ošetřovné dosáhne 80 procent denního vyměřovacího základu, minimálně pak 400 Kč na den a bude se vztahovat i na tzv. dohodáře, kteří se účastní nemocenského pojištění. 

Parametry krizového ošetřovného: 

  • nárok na ošetřovné budou mít rodiče (případně další příbuzní, například prarodiče) při péči o dítě mladší 10 let jako je tomu u klasického ošetřovného, 
  • výše ošetřovného bude činit 80 procent redukovaného denního vyměřovacího základu, 
  • minimální denní výše ošetřovného je stanovená na 400 Kč při plném úvazku 
  • kromě zaměstnanců budou mít na ošetřovné nárok také osoby pracující na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, pokud se účastní nemocenského pojištění, 
  • rodiče nebo i další blízcí příbuzní (např. prarodiče) budou mít možnost se v péči o dítě neomezeně střídat s tím, že se ale nemohou střídat v průběhu stejného dne, 
  • nárok na ošetřovné bude možné čerpat po celou dobu uzavření škol nebo tříd nebo po celou dobu nařízené individuální karantény dítěte. 

Potvrzení školy o uzavření bude nahrazeno čestným prohlášením rodiče, že musí o dítě pečovat z důvodu uzavření školy nebo třídy na základě mimořádného opatření. Krizové ošetřovné se vztahuje i na situace, kdy je nařízena individuální karanténa z důvodu výskytu onemocnění v rodině. 

Návrh nyní bude projednávat ještě Senát a následně poputuje k podpisu k prezidentu republiky. Navrhované změny pak budou platit zpětně od 1. 11. 2021 do 28. 2. 2022.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).