Hlavní navigace

Povinné testování ve firmách se netýká očkovaných. Může jim to i přesto šéf nařídit?

14. 12. 2021

Sdílet

21.4. 22 4krát/ Muž, nevědomost dotaz, zmatený, podnikatel Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

V rámci další vlně opatření proti covidu se opět zavedlo povinné testování ve firmách. Testuje se od pondělí 29. listopadu, jedenkrát týdně, a to antigenními testy, které jsou posléze pojišťovnami propláceny. 

Jsou však skupiny zaměstnanců, kteří testování podstoupit nemusí. Jde o ty, kteří jsou očkovaní nebo mají potvrzení o prodělání nemoci. Netestují se ani zaměstnanci s doloženým negativním PCR testem mladším 7 dní či rychlým antigenním testem mladším 7 dní, který provedl zdravotnický pracovník.

Celá řada firem však požaduje testování i u očkovaných zaměstnanců. Může jim to zaměstnavatel nařídit? 

Zaměstnavatel chce testovat očkované zaměstnance

Jak upozorňuje ministerstvo zdravotnictví, je možné, aby si zaměstnavatel nastavil řízením rizik na pracovišti, že bude nárokovat požadavek k ochraně zdraví zaměstnanců při práci v rámci vlastního vyhodnocení a řízení rizik, a to i v případě, kdy dané není nařízené mimořádným opatřením resortu zdravotnictví nebo místně příslušnou krajskou hygienickou stanicí, popřípadě je dané nad rámec povinnosti stanovené mimořádným opatřením.

Zaměstnavatel tedy v tomto případě může například ve formě řízení rizik uložit vnitřním předpisem, aby zaměstnanec, který je očkován proti onemocnění covid-19, popřípadě touto informaci o jeho očkování nedisponuje, testování podstoupil. 

Vychází to z ustanovení § 102 zákona zákoníku práce, podle kterého je zaměstnavatel povinen soustavně vyhledávat nebezpečné činitele a procesy pracovního prostředí a pracovních podmínek, zjišťovat jejich příčiny a zdroje. Na základě tohoto zjištění pak vyhledávat a hodnotit rizika a přijímat opatření k jejich odstranění. Pokud není možné rizika odstranit, je zaměstnavatel povinen je vyhodnotit a přijmout opatření k omezení jejich působení tak, aby ohrožení bezpečnosti a zdraví zaměstnanců bylo minimalizováno.

Při tomto postupu, kdy se testují očkovaní zaměstnanci, bude dané otestování hrazeno výhradně zaměstnavatelem, protože daný požadavek stanovil v rámci vlastního řízení rizik na pracovišti, uvádí ministerstvo. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).