Hlavní navigace

Pozor, na konci února dojde k ukončení daňové informační schránky

18. 2. 2022

Sdílet

18. 2. 22 / 1x / podnikatel, čas, počítač, termín Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Dne 28. února 2022 bude ukončen provoz původní daňové informační schránky (DIS). Jejím následovníkem je modernizovaná Daňová informační schránka plus (DIS+) fungující v rámci portálu MOJE Daně. 

Zrušení nastává rok po spuštění portálu MOJE daně

Z legislativy vyplývá, že ke zrušení Daňových informačních schránek (DIS) dojde přesně rok poté, co byl zřízen portál MOJE daně. Jeho součástí je i modernizovaná Daňová informační schránka plus (DIS+), která má nejenom všechny funkcionality původní daňové schránky, ale i mnoho nových a praktických funkcí navíc. Dle zákona k ukončení přístupu do Daňové informační schránky dojít musí. Nakonec jsme se však rozhodli, že služba umožňující nahlížení na vybrané údaje ze spisu a osobních daňových účtů zůstane pro veřejnost zachována o něco déle, a to zejména kvůli poptávce Komory daňových poradců, dodává generální ředitelka Finanční správy ČR Tatjana Richterová.

Nahlížení zůstane zachováno 

Finanční správa reaguje na podněty ze strany veřejnosti a profesních skupin a v rámci služby Nahlížení na vybrané údaje umožní po přechodnou dobu přistupovat k vybraným informacím z osobních daňových účtů a spisu daňového subjektu vedeného finančním úřadem. 

Služba Nahlížení na vybrané údaje bude dostupná po přechodnou dobu, aby dotčené subjekty měly dostatek času například na přihlášení do modernizované Daňové informační schránky plus. Služba bude dostupná v průběhu druhého týdne měsíce března 2022 nejdéle po přechodnou dobu 9 měsíců. Do služby tak nebude umožněn přístup novým uživatelům ani zástupcům daňových subjektů, které nahlížely do původní DIS pouze na základě speciálního zmocnění (tj. plné moci k přístupu do DIS). 

Službu není možné jakkoliv aktivovat či si žádat o přístup. Ten bude uvedeným uživatelům umožněn na stránce www.mojedane.cz obdobným způsobem, jakým tito uživatelé nahlíželi do DIS, tedy s využitím uznávaného elektronického podpisu nebo s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).