Hlavní navigace

Přestaňte u kompenzačního bonusu porušovat zákon, vyzývají úřady podnikatelské asociace

24. 1. 2022

Sdílet

3.10.22 /4x/ Stop, varování, upozornění, vykřičník Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Podnikatelé požadují po vedení finanční správy a ministerstva financí, aby urychleně sjednaly nápravu nezákonných postupů finančních úřadů u žádostí o kompenzační bonus. Na nelegální chování úřady upozornil jako první minulý týden server Podnikatel.cz.

Začněte to řešit, žádají Stanjuru podnikatelé

Hospodářská komora ČR, Komora daňových poradců ČR, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR vydaly společné prohlášení, ve kterém žádají vedení finanční správy i ministerstva financí, aby se neprodleně zabývala nezákonným chováním úřadů u vyhodnocování žádostí o kompenzační bonus a sjednala urychlenou nápravu.

Finanční úřady porušují u kompenzačního bonusu zákon

Jak už server Podnikatel.cz informoval minulý týden, berňáky odmítají řadě podnikatelů vyplatit kompenzační bonus s tím, že se jejich oboru prý opatření nedotkla. Činí tak navíc nezákonným postupem. Finanční úřady totiž místo oficiálních kroků dle zákona volí různé neformální telefonáty či e-maily. Pokud podnikatel na tyto výzvy nereaguje, úřady mu místo zahájení oficiálního postupu žádost nezákonně odmítnou. Tuto praktiku jsme popsali v samostatném článku, v němž uvádíme konkrétní příběhy podnikatelů. 

Podnikatelské svazy dnes ve svém prohlášení potvrdily zjištění serveru Podnikatel.cz. S velkým znepokojením sledujeme aktuální postup finanční správy při vyřizování žádostí o kompenzační bonus 2022. Z informací od našich členů vyplývá, že finanční správa přistupuje k žádostem o kompenzační bonus velmi restriktivním způsobem ve vztahu k hodnocení podmínek pro vznik nároku na kompenzační bonus a postupuje přitom procesně nezákonným způsobem, uvedly asociace v prohlášení.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP ČR) pak uskutečnila mezi svými členy rychlý anonymní průzkum, který rovněž potvrdil, že finanční správa (FS) v některých regionech brzdí vyplácení kompenzačního bonusu za období od 22. listopadu do 31. prosince, podmiňuje je doplněním žádosti o další údaje nebo se rovnou snaží přimět podnikatele k jejímu stažení. Finanční správa se na jedné straně chlubí, kolik žádostí už kladně vyřídila a vyplatila na jejich základě peníze, takhle to ale může vypadat, jako by v tichosti realizovala interní pokyn co nejvíc na kompenzačních bonusech ušetřit, uzavřel předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).