Hlavní navigace

Příspěvek na dítě 5000 korun: Koho se týká, kdy dorazí, bude nutné jej danit? A další otázky

2. 6. 2022

Sdílet

28.7.22 2krát/dítě, holka, zamyšlení, dívka Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Vláda schválila příspěvek na dítě ve výší 5000 korun. Příspěvek by měly obdržet na každé nezletilé dítě rodiny s celkovým ročním příjmem do milionu korun hrubého. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR připravilo přehledný souhrn otázek a odpovědí, které se příspěvku týkají. 

Kterých dětí se příspěvek týká? 

Příspěvek je určen dítěti do 18 let, které žije v rodině, jejíž příjem v roce 2021 byl do jednoho milionu korun hrubého. Spodní věková hranice je stanovena narozením dítěte nejpozději 31. prosince 2022. Horní věková hranice je pak daná 1. srpnem 2022, kdy věk nesmí přesáhnout 18 let. Pokud tedy dítě oslaví osmnáctiny 2. srpna nebo později, pak nárok na příspěvek mít bude.

Týká se příspěvek i adoptivních rodičů a pěstounů?

Příspěvek se týká jak biologických rodičů, tak adoptivních rodičů, protože ti jsou zákonnými zástupci. Dále zákon stanoví, že za rodiče jsou považováni také pěstouni. Z hlediska příjmů se pak posuzují výdělky adoptivních rodičů, resp. pěstounů. 

Kdo a jak o příspěvek může požádat? 

Žadatelem je vždy jeden z rodičů, čestné prohlášení o příjmech dává za oba rodiče. Automaticky bude příspěvek v srpnu vyplacen rodičům, kteří mají v červnu nárok na přídavek na dítě. Ostatní rodiče budou podávat jednoduchou žádost o příspěvek, a to buď elektronicky přes webovou aplikaci, nebo osobně na vybraných Czech POINTech, zejména na obecních a krajských úřadech. Jejich seznam bude zveřejněn. Žádosti bude možné podávat teprve, až zákon začne platit, nejspíše v srpnu.

Co bude třeba v případě elektronické žádosti? 

Potřebujete elektronickou identitu občana, přes kterou se dostanete do webové aplikace, kde vyplníte základní údaje a zaškrtnete čestné prohlášení, že příjmy rodiny nepřesáhly v roce 2021 milion korun hrubého. Tyto informace budou ověřeny u finančního úřadu a ČSSZ. 

Kdy příspěvek dorazí? 

Po souhlasu vlády je třeba ještě schválení zákona Parlamentem a podpis prezidenta. Příspěvek by se měl začít vyplácet v srpnu. 

Jakým způsobem bude příspěvek vyplacen? 

Obvyklým způsobem jako všechny dávky a příspěvky, tedy bezhotovostně převodem na účet nebo složenkou. 

Bude se příspěvek danit? 

Příspěvek nebude podléhat zdanění. Z principu by nemělo smysl poskytovat příspěvek a pak jej snížit o daň. 

Bude se příspěvek započítávat do rozhodného příjmu (kvůli dalším dávkám)? 

Tento příspěvek se do rozhodného příjmu nezapočítává, takže nebude mít vliv na případný nárok na další dávky

Další otázky

Souhrn obsahuje i řadu dalších otázek, které se mohou v souvislosti s příspěvkem na dítě 5000 korun objevit. Žadatelé se ptají například: Co všechno se započítává do rozhodných příjmů domácností? Proč je věková hranice stanovena jen na 18 let? Který z rodičů má nárok na příspěvek v případě, že dítě je ve střídavé péči? Proč je příjmová hranice rodiny nastavena právě na milion hrubého? 

Příspěvek na dítě 5000 Kč: Kdo má nárok, co se počítá do příjmů a jak žádat?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).