Hlavní navigace

Proč dorazily od téhož berňáku dvě složenky k dani z nemovitých věcí?

11. 5. 2023

Sdílet

11.5.23 5krát/žena, pochybnost, dotaz, otázka, rozčilení Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Poplatníkům daně z nemovitých věcí v posledních dnech přicházejí informace k této dani. Jeden ze způsobů, jak může údaj dorazit, je složenka. Proč některým poplatníkům přijdou v obálce složenky hned dvě? 

Složenky posílá finanční úřad těm, kteří nemají datovou schránku, nehradí daň prostřednictvím SIPO nebo nejsou přihlášeni ke službě, kdy jsou jim údaje pro placení daně zasílány do e-mailu, popřípadě mají daň do 30 korun. 

Většině OSVČ už letos nepřijde složenka k dani z nemovitých věcí Přečtěte si také:

Většině OSVČ už letos nepřijde složenka k dani z nemovitých věcí

Dvě složenky v jedné obálce

Pokud je vyměřena daň z nemovitých věcí vyšší než 5000 Kč, je splatná ve dvou splátkách. Ale možností je uhradit daň najednou v termínu první splátky. Podle volby poplatníka tak použije jednu nebo dvě složenky, na nichž vyplní odpovídající výši hrazené částky, uvádí Finanční správa ČR.

Z tohoto důvodu pak nenajde poplatník přímo na složence vytištěnou částku daně k úhradě. Spolu s daní z nemovitých věcí může poplatník uhradit také případný nedoplatek na této dani, případně také příslušenství daně. Z těchto důvodů má poplatník možnost volby výše hrazené částky, kterou doplní na základě údajů uvedených na oddělitelné informační části (tzv. alonži) složenky.

Berňák rozesílá informace k dani z nemovitých věcí. Jak dorazí právě k vám? Přečtěte si také:

Berňák rozesílá informace k dani z nemovitých věcí. Jak dorazí právě k vám?

Lhůta pro zaplacení daně (nebo její první splátky) končí 31. května 2023. Nepřesáhne-li částka daně 5000 Kč, je splatná celá do 31. května 2023. Je-li daň vyšší než 5000 Kč, je splatná ve dvou splátkách (do 31. května a do 30. listopadu 2022), poplatník ji však může v termínu do 31. května 2023 zaplatit najednou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).