Hlavní navigace

Prodlouží se lhůta pro archivaci mzdových listů a některých účetních záznamů

2. 12. 2022

Sdílet

2.12.22 3*/ papírování, šanony, zoufalost, žena Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Téměř všechny zaměstnavatele čeká změna, která se týká archivačních dob. Prodlouží se lhůta, po kterou je třeba uchovat mzdové listy a účetní záznamy o údajích potřebných pro účely důchodového pojištění.

Aktuálně je lhůta, po kterou je nutné tyto dokumenty uchovat, 30 let. Nově by se měla zvýšit o 15 let. Podle důvodové zprávy se ukazuje, že dosavadní lhůta je při prodlužujícím se důchodovém věku a při postupně prodlužovaném rozhodném období pro zjištění osobního vyměřovacího základu, které počíná rokem 1986, nedostatečná. 

Dalším důvodem prodloužení je fakt, že to pomůže také při průkaznosti dob odpracovaných právě zdravotnickými záchranáři, kterým se od roku 2023 sníží důchodový věk. A možná v budoucnu i pro další náročné profese, kterých by se mohl, stejně jako zdravotnickým záchranářům, snížený důchodový věk týkat.

Změny v sociálním pojištění pro záchranáře ovlivní i ostatní zaměstnavatele Přečtěte si také:

Změny v sociálním pojištění pro záchranáře ovlivní i ostatní zaměstnavatele

Úprava archivačních dob 

Bude se tedy archivovat 45 let následujících po roce, kterého se týkají, a půjde-li o mzdové listy nebo účetní záznamy o údajích potřebných pro účely důchodového pojištění vedené pro poživatele starobního důchodu, po dobu 10 kalendářních roků následujících po roce, kterého se týkají. Pokud zvláštní právní předpis nestanoví pro záznamy, které mají charakter účetních záznamů, delší uschovací dobu. 

Za záznamy o těchto skutečnostech se vždy považují doklady o druhu, vzniku a skončení pracovního vztahu, záznamy o pracovních úrazech a o nemocech z povolání a záznamy o evidenci pracovní doby včetně doby pracovního volna bez náhrady příjmu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).