Hlavní navigace

Prodlouží se program pro obce postižené tornádem a chystá se i další pomoc lidem

10. 2. 2022

Sdílet

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš navštívil jihomoravské obce, které loni poničilo tornádo a rozhodl se prodloužit stávající dotační program a vyhlásit nový.

Příjem žádostí se prodlouží o dva měsíce

Program na Obnovu krajského a obecního majetku po živelních pohromách se vyhlašuje každý rok s alokací v řádu nižších stamilionů. Loňské tornádo na jižní Moravě si však vyžádalo daleko vyšší finanční alokaci. Výzva je vyhlášena od srpna minulého roku s tím, že se podpora vztahuje na území, pro které byl vyhlášen krizový stav, v tomto případě je to Jihomoravský kraj. Dotace bude poskytnuta na majetek, který byl zasažen živlem, tornádem. 

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš chystá prodloužení příjmu žádostí v tomto dotačním programu na obnovu obecního majetku po živelní pohromě. Přímo na místě viděl škody, které obce utrpěly, a z kterých se ještě nemohly vzpamatovat a zjistil, že starostové chystají žádosti o dotace na obnovu poničeného obecního majetku, kde pro ně mají zhruba 1,3 miliardy korun. Chtějí mít vše precizně připraveno, a proto příjem žádostí prodloužíme o dva měsíce do června tohoto roku. Budou tak mít na přípravu více času. Velmi jim děkuji za obětavost a práci, kterou pro občany ve svých obcích dělají, doplnil s tím, že pracují také na podpoře samosprávám na úhradu nutných nákladů, které vznikly v souvislosti s pracemi při odstraňování škod po řádění tornáda, případně nákladů na výstavbu nových objektů v jiných lokalitách, kdy stávající poškozené budovy není efektivní opravovat.

Pomoc šla i obyvatelům

Přímo na místě katastrofy začaly hned od prvních dnů intenzivně pracovat mobilní týmy úředníků Státního fondu podpory investic (SFPI). Díky tomu se výrazně urychlilo vyplácení záloh na demolice a uzavírání smluv v rámci dotačního programu Živel. Státní fond podpory investic k dnešnímu dni eviduje SFPI 956 žádostí o 1,23 mld. Kč, smlouvu má uzavřenou už 676 žadatelů v celkové částce více než 916 mil. Kč. Vyplaceno bylo na dotacích přes 361 mil. Kč. Dotace je vyplácena zpětně proti doloženým daňovým dokladům, program je otevřen na dva roky a lidé tedy mohou žádat o podporu až do června 2023. 

Ivan Bartoš po návštěvě obcí Hrušky, Moravské Nové Vsi, Hodonína, Lužice a Mikulčic oznámil, že spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu vyhlásí program i pro lidi, na které žádná vládní pomoc dosud nepamatovala.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).