Hlavní navigace

První půlka covidového roku překvapila, "zabalilo to" nejméně firem za poslední tři roky

Sdílet

Jana Knížková 14. 9. 2021

První půlka roku 2021 podnikání příliš nenahrávala. Restrikce, omezení, zákazy, s tím vším se museli podnikatelé popasovat. I přesto ale nejsou čísla týkající se zániků firem nijak alarmující. 

Podnikání v ČR v prvním půlroce ukončilo 6 885 kapitálových společností, což je o desetinu méně než v roce 2020 a o 13 % méně než v roce 2019. Nejvíc firem skončilo v oblasti správy a pronájmu nemovitostí, obchodu, služeb a stravování. Každá druhá firma, která ukončila činnost, měla sídlo v Praze. 

V prvním pololetí 2021 vzrostl poměr mezi nově založenými a zaniklými firmami a je na nejvyšší hodnotě za poslední tři roky, což je příznivá zpráva pro českou ekonomiku. V roce 2018 na jednu zaniklou společnost připadalo 2,46 nových. Tento poměr v roce 2019 klesl na 1,98 a o rok později na 1,77, což je minimum za posledních deset let, kdy tyto hodnoty sledujeme. Letos je na jednu zaniklou firmu založeno 2,28 nových, upřesnila Petra Štěpánová, analytička z Dun & Bradstreet s tím, že rozšiřování podnikatelské základny v ČR tak má příznivější dynamiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).