Hlavní navigace

Restauratéři už měsíce marně čekají na kompenzace. Vláda nás zklamala, říkají

23. 3. 2022

Sdílet

23.3.22 /2x/ Zklamání, odmítnutí, nejistota Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Když loni v listopadu došlo kvůli zhoršené epidemiologické situaci k omezení restaurací, barů, klubů a dalších provozů, domluvily podnikatelské asociace s tehdejší končící Babišovou vládou i podobu kompenzací. Jejich vypsání však padlo až na bedra nové Fialovy vlády, které se ale původní domluva nezamlouvala. Výsledkem tak je, že od omezení restaurací a spol. uběhla již řada měsíců a kompenzační programy stále nebyly vypsány.

Restaurace byly omezeny v listopadu 2021

Od začátku listopadu musely restaurace, kluby a další provozy začít kontrolovat u hostů splnění podmínky OTN (očkování, prodělání nemoci v posledních 180 dnech nebo negativní test). 22. listopadu přestali mít možnost chodit do restaurací neočkovaní a o několik dnů později se omezila otevírací doba stravovacích zařízení, která musela zavírat nejpozději ve 22 hodin. Tehdejší vláda Andreje Babiše sice dohodla s podnikatelskými svazy podobu kompenzací, připravila však pouze kompenzační bonus a dotační programy nechala až na nové vládě.

Psali jsme: Stát uhradí drobným podnikatelům 90 % nákladů, musí mít ale vysoký propad tržeb

Fialově kabinetu se však původní domluvená podoba programů nezamlouvala a tak se je rozhodl stopnout a připravit je s novými podmínkami. Přesná podoba programů ještě není známa, ale pro nárok na kompenzace bude potřeba mít pokles tržeb o 50 %.

Úpravou pravidel ale vláda připravila postižené podnikatele o rychlou výplatu peněz, jelikož programy musí schválit i Evropská komise a stále tak nebyly vypsány.

Bohužel, vzhledem k tomu, že ministerstvo průmyslu a obchodu měnilo podmínky pro ostatní programy vyjma adventních trhů, muselo následovat schvalování ze strany Evropské komise, před čímž jsme varovali. To znamená průtahy, kterých jsme nyní svědkem, a pro dotčené podnikatele to rozhodně není dobrá zpráva. Zejména v oblasti gastronomie, kdy rozhodně nedochází k návratu hostů v počtu před covidovým obdobím, nevracejí se zaměstnanci, kteří si v covidu našli jinou práci, a při přičtení všech ostatní problémů (ceny energií apod.), pokračuje velmi složité období pro podnikání, komentovala pro server Podnikatel.cz Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

K vypsání programů snad dojde už brzy

Podle informací z ministerstva průmyslu a obchodu budou výzvy vypsány na přelomu března a dubna. V tuto chvíli se čeká na dokončení notifikace u Evropské komise. Pokud mohu soudit podle průběhu předchozích notifikací, mělo by být do konce března hotovo. Snad se tedy již proces nezasekne a výzvy budou vypsány co nejrychleji, potvrdil Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Jak ovšem upozornil Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR, to znamená, že podnikatelé mohou finanční podporu očekávat až na přelomu června až července, tedy více než půl roku po omezení. To je pro postižené podniky skutečně velmi pozdě. Myslím, že otázka kompenzací za období, kdy byly služby v cestovním ruchu a gastronomie poměrně značně omezeny, i předcházející debaty o výši kompenzací jsou velkým zklamáním pro mnohé podnikatele, uzavřel pro server Podnikatel.cz Václav Stárek.

Nové články do mailu

Odesíláme každý den nebo každý týden. Odebírejte i zcela nový newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).