Hlavní navigace

Roční zúčtování daně nemusí být výhodné pro všechny. Kdo si musí dát pozor?

11. 2. 2022

Sdílet

11. 2. 2022 / 1x / muž, pokrčení ramen Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Blíží se termíny pro podání daňového přiznání a zaměstnanec musí písemně požádat zaměstnavatele o zpracování daně do 15. února.

Roční zúčtování je nevýhodné téměř pro 800 tisíc lidí

Roční zúčtování daně z příjmů zaměstnavatelem je pro 741 967 lidí v ČR značně nevýhodné, což představuje počet zahraničních pracovníků u nás. Je tedy potřeba zhodnotit, jestli budou tito zaměstnanci podávat daňové přiznání, nebo si nechají zaměstnavatelem připravit tzv. roční zúčtování daně z příjmů. Pro cizince, který se v rámci daňového roku přestěhoval do ČR, může být značně nevýhodné si nechat zpracovat roční zúčtování, protože pokud by podal daňové přiznání sám, může dosáhnou mnohem vyšší úspory na dani.

Zákonné podmínky pro provedení ročního zúčtování

Dle §38ch, odst. 1 zákona o daních z příjmů může o roční zúčtování záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti požádat zaměstnanec, který kumulativně splní všechny následující podmínky:

  • pracuje pouze pro jednoho zaměstnavatele a má příjmy pouze z této závislé činnosti nebo pracoval během roku pro více zaměstnavatelů, ovšem vždy postupně, nikdy neměl v jednom měsíci dva příjmy současně (anebo měl, ale byla z nich odvedena srážková daň, např. na základě dohody o provedení práce v částce do 10.000 Kč měsíčně), a
  • u každého zaměstnavatele podepsal prohlášení k dani, a
  • nejpozději do 15. února roku následujícího písemně požádal zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování, a
  • zaměstnanci nevznikla podat nebo mít povinnost podat daňové přiznání.

Jak podotýká Mirek Mejtský, specialista na relokační služby a zahraniční pracovní právo ze společnosti Petyovský & Partners , tak cizinec má často povinnost podat daňové přiznání v domovské zemi a ročním zúčtováním se nedá zamezit dvojímu zdanění příjmů. O tom cizinci často neví a jejich zaměstnavatel jim často provede roční zúčtování, i když to není správně a vystavuje se tím sankci ze strany finančního úřadu, doplňuje s tím, že pokud by zaměstnavatel provedl roční zúčtování zaměstnanci, který na to nemá nárok a přeplatek daně zaměstnanci vyplatil, tento přeplatek daně po zaměstnavateli může nárokovat finanční správa.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).