Hlavní navigace

S nákupem dárků neotálejte, jinak zapláčete nad výběrem

Sdílet

Daniel Morávek 1. 11. 2021

Letošní předvánoční nákupní horečka se v lecčems bude oproti předchozím rokům lišit. Problémy s dodávkami zboží při nedostatku čipů způsobí, že dojde k omezení nabídky a zákazníci tak budou mít menší možnost volby. Co se naopak zřejmě nezmění, je rostoucí obliba nákupů přes internet, předpovídá Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Bude menší výběr než v minulosti

Podle průzkumu APEK 42,2 % spotřebitelů nakupuje v e-shopech více než v minulosti a e-commerce očekává bohatého ježíška i letos. Zatímco v uplynulém roce měla na vánoční nákupy velký vliv pandemie COVID-19 a s ní související vládní opatření, letos budou hrát velkou roli její dopady. A to především v dostupnosti zboží a rostoucí inflaci. Očekáváme proto, že zákazníci nakoupí opět více v e-shopech, které dokážou nabídnout výhodné ceny i špičkový servis. Přesto bych s nákupem vánočních dárků neváhal, říká výkonný ředitel APEK Jan Vetyška a dodává: Předpovědi jsou opět poměrně komplikované, ale předpokládáme, že Češi utratí letos za dárky na internetu nejméně 77 miliard korun. Může to být ale ještě víc. Podle posledních výsledků totiž víme, že se e-shopům nadále daří a celkový meziroční růst by mohl nakonec přesáhnout 20 %.

Jak nicméně upozorňuje Jan Vetyška, aktuální situace na trhu je taková, že výrobci musí volit, do kterých svých produktů čipy použijí. Může tak docházet k omezení nabídky a zákazníci nebudou mít takovou možnost volby, na kterou byli v minulosti zvyklí. Týkat se to bude například notebooků, televizí či mobilních telefonů. Očekávat lze také zdražování těchto výrobků. Osobně bych určitě doporučil nákupy dárků neodkládat. Snadno by se mohlo stát, že nabídka elektroniky nebude před Vánoci tak široká, jak byli dosud spotřebitelé zvyklí. Nyní mají prodejci v nabídce zboží, do jehož cen se ještě zásadně neprojevuje inflace a omezená dostupnost, již brzy se ale situace může změnit, uzavírá Vetyška.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).