Hlavní navigace

S novelou zákona o DPH jsou k dispozici nové daňové tiskopisy

Sdílet

Jana Knížková 19. 10. 2021

Finanční správa upozorňuje na nové tiskopisy, které nabízí v souvislosti s novelou zákona o DPH, která je zaměřena především na nová pravidla v oblasti elektronického obchodování a zavedení systému OSS. Dochází také k některým změnám stávajících formulářových podání.

Nové žádosti ke zvláštnímu režimu jednoho správního místa – One Stop Shop

Nově se přidávají vzory formulářových podání pro žádost o registraci do zvláštního režimu jednoho správního místo pro dovozní režim, a to pro dovozce nebo pro zprostředkovatele. Zároveň se přidává i nový vzor pro žádost o změnu registračního údajů zprostředkovatele v dovozním režimu při doplnění další osoby uskutečňující vybraná plnění.

Současně byly aktualizovány vzory formulářových podání žádosti o registrace do zvláštního režimu jednoho správního místa pro režim Evropské unie a režim mimo Evropskou unii.

Úprava přiznání k dani z přidané hodnoty a jeho pokynů k vyplnění

V souvislosti s novými pravidly v oblasti elektronického obchodování a zavedením systému One Stop Shop dochází k úpravě přiznání k dani z přidané hodnoty a pokynů k jeho vyplnění: Podrobné o změnách

Ostatní změny: souhrnné hlášení, přihláška k registraci k DPH

Byly aktualizovány také pokyny k vyplnění souhrnného hlášení v návaznosti na vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie, a to nahrazením informací o Velké Británii, informacemi o Severním Irsku, které na základě dohody bude mít pro poskytování služeb zachován stejný režim, jako kdyby bylo Spojené království stále součástí Evropské unie.

Byly aktualizovány pokyny k přihlášce k registraci k dani z přidané hodnoty – nově je součástí pokynů informace o tom, že údaj o předpokládané částce ročního obratu při dobrovolné registraci plátce je pouze nepovinným údajem.

Přechodná ustanovení 

Dle přechodných ustanovení novely vyhlášky o formulářových podáních pro daň z přidané hodnoty platí, že pro daňová tvrzení za zdaňovací období nebo jeho část, které započaly přede dnem 1. října 2021, se použijí stávající formulářová podání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).