Hlavní navigace

S novelou zákona o DPH jsou k dispozici nové daňové tiskopisy

Sdílet

Jana Knížková 19. 10. 2021

Finanční správa upozorňuje na nové tiskopisy, které nabízí v souvislosti s novelou zákona o DPH, která je zaměřena především na nová pravidla v oblasti elektronického obchodování a zavedení systému OSS. Dochází také k některým změnám stávajících formulářových podání.

Nové žádosti ke zvláštnímu režimu jednoho správního místa – One Stop Shop

Nově se přidávají vzory formulářových podání pro žádost o registraci do zvláštního režimu jednoho správního místo pro dovozní režim, a to pro dovozce nebo pro zprostředkovatele. Zároveň se přidává i nový vzor pro žádost o změnu registračního údajů zprostředkovatele v dovozním režimu při doplnění další osoby uskutečňující vybraná plnění.

Současně byly aktualizovány vzory formulářových podání žádosti o registrace do zvláštního režimu jednoho správního místa pro režim Evropské unie a režim mimo Evropskou unii.

Úprava přiznání k dani z přidané hodnoty a jeho pokynů k vyplnění

V souvislosti s novými pravidly v oblasti elektronického obchodování a zavedením systému One Stop Shop dochází k úpravě přiznání k dani z přidané hodnoty a pokynů k jeho vyplnění: Podrobné o změnách

Ostatní změny: souhrnné hlášení, přihláška k registraci k DPH

Byly aktualizovány také pokyny k vyplnění souhrnného hlášení v návaznosti na vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie, a to nahrazením informací o Velké Británii, informacemi o Severním Irsku, které na základě dohody bude mít pro poskytování služeb zachován stejný režim, jako kdyby bylo Spojené království stále součástí Evropské unie.

Byly aktualizovány pokyny k přihlášce k registraci k dani z přidané hodnoty – nově je součástí pokynů informace o tom, že údaj o předpokládané částce ročního obratu při dobrovolné registraci plátce je pouze nepovinným údajem.

Přechodná ustanovení 

Dle přechodných ustanovení novely vyhlášky o formulářových podáních pro daň z přidané hodnoty platí, že pro daňová tvrzení za zdaňovací období nebo jeho část, které započaly přede dnem 1. října 2021, se použijí stávající formulářová podání.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).