Hlavní navigace

Šéf ho neustále posílá na různá školení. Je povinen je absolvovat?

Sdílet

Jana Knížková 3. 9. 2021

Zaměstnavatel v rámci zvýšení kvalifikace posílá své zaměstnance na různá školení, která se většinou konají mimo provozovnu. Mnohdy musí jezdit i do jiných měst. Ne vždy jsou však zaměstnanci do podobného vzdělávání zapálení. Jsou povinni školení absolvovat? 

Jak uvádí Státní úřad inspekce práce, prohlubováním kvalifikace se rozumí její průběžné doplňování, kterým se nemění její podstata a umožňuje zaměstnanci výkon sjednané práce. Může jít také o udržování či obnovování kvalifikace. Problematiku řeší § 230 odst. 1 zákoníku práce

Pokud se školení týká prohlubování kvalifikace k výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě, případně její udržování, je zaměstnavatel oprávněn uložit zaměstnanci účast na školení k prohloubení kvalifikace. 

Zákoník práce účast na školení považuje za výkon práce a zaměstnanci náleží za tuto dobu mzda. Náklady vynaložené na prohlubování kvalifikace je povinen hradit zaměstnavatel. Požaduje-li zaměstnanec, aby mohl absolvovat prohlubování kvalifikace ve finančně náročnější formě, může se na nákladech prohlubování kvalifikace podílet. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).