Hlavní navigace

Živnostníků přibývá. Podnikatelky jsou na tom lépe než podnikatelé

2. 9. 2022

Sdílet

2.9.22 2x/ Byznys, podnikání, žena, podání ruky, smlouva, dohod Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Od začátku roku do července přibylo v ČR celkem 14 883 živnostníků. Odpovídá to nejvyššímu čistému přírůstku podnikatelů během prvních sedmi měsíců od roku 2017. Je to tedy nejvíce za posledních 5 let.

Tento nárůst poukazuje na skutečnost, že i když není ekonomická situace nejlepší, lidé chtějí podnikat a berou zodpovědnost za svou ekonomickou situaci do vlastních rukou, uvedla analytička společnosti CRIF, poskytující data analýzy, Věra Kameníčková. Dodala však, že pokud bude ekonomika ještě více zpomalovat, popřípadě se objeví další šoky, mohlo by zpomalovat také tempo, s jakým se zvyšuje počet živnostníků. Tempo přírůstku nových živnostníků je letos stejné jako v letech 2021 a 2020, připadá 15 nových živnostníků na 10, kteří svou činnost ukončili.

Vzniklo nejméně firem za posledních 5 let, počet OSVČ je přitom rekordní Přečtěte si také:

Vzniklo nejméně firem za posledních 5 let, počet OSVČ je přitom rekordní

Nejvíce lidí začalo podnikat v Praze

Počet živnostníků se od začátku roku zvýšil ve všech krajích s výjimkou Libereckého. Naopak krajem, kde počet živnostníků rostl nejrychleji, byla Praha. Zde zahájilo činnost téměř dvakrát tolik podnikatelů, než kolik ji ukončilo. Poměrně rychlý růst počtu živnostníků zaznamenal také Pardubický kraj, Středočeský kraj, Vysočina a Zlínsko. 

Počet podnikatelů roste nejrychleji v IT

Téměř ve všech hlavních segmentech se počet živnostníků od začátku roku zvýšil. Nejrychleji vznikaly nové živnosti v oboru informačních a komunikačních činností. Dále pak v administrativě a dopravě a skladování.

Podnikatelek přibývá rychleji než podnikatelů

V období od ledna do července letošního roku připadlo na 10 zaniklých podnikatelek 16 nových. V případě podnikatelů to bylo 15 nových. Počet podnikatelek se tak v letošním roce zvýšil rychleji než počet podnikatelů. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).