Hlavní navigace

Složenky jsou přežitek, do konce ledna si lze usnadnit hrazení daně z nemovitostí

20. 1. 2023

Sdílet

20.1.23 1*/žena, nápad, zamyšlení, nadšení, úsměv Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Způsobů, jak uhradit daň z nemovitých věcí, je hned několik. Využít složenku k uhrazení se zdá být jako jeden z těch nejméně komfortních. 

Obzvlášť, když Česká pošta od nového roku zrušila bezplatné „daňové složenky“. V tomto roce 2023 budou tak zasílány složenky (poštovní poukázka A), prostřednictvím kterých je úhrada daně zpoplatněna.

Od 1. ledna 2023 budou zrušeny bezplatné „daňové složenky“ Přečtěte si také:

Od 1. ledna 2023 budou zrušeny bezplatné „daňové složenky“

Nabízí se ale další možné způsoby, jak daň z nemovitých věcí uhradit. Možné je využít tzv. SIPO, kdy se poplatník nemusí o nic starat. Jeho daňová povinnost i při změně výše daně bude hrazena zcela automaticky.

Abyste však mohli hradit daň z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO, je nutné provést oznámení. Slouží k tomu tiskopis: 

Spolu s tiskopisem je nutné doložit spojovací číslo SIPO, které je přiděleno Českou poštou. Oznámení je třeba odevzdat správci daně. 

Aby mohl být vužit tento způsob hrazení daně z nemovtiých věcí, je nutné oznámení dodat správci daně do konce ledna, tedy úterý 31. 1. 2023. 

Lhůty pro platbu daně

Většina poplatníků musí daň z nemovitých věcí zaplatit do středy 31. května 2023. Pokud výše daně překročí 5000 korun, je možné ji rozložit do dvou stejně vysokých splátek, přičemž první je nutné uhradit do konce května a druhou do pátku 1. prosince. Výjimku mají zemědělci a chovatelé ryb, kteří musí daň či první část daně doplatit do pátku 1. září. Případným druhým termínem zůstává 1. prosinec. Pokud vyjde daň na méně než 30 Kč, není nutné ji platit. 

Jak na daň z nemovitých věcí v roce 2023? Dokdy podat přiznání a dokdy daň zaplatit? Přečtěte si také:

Jak na daň z nemovitých věcí v roce 2023? Dokdy podat přiznání a dokdy daň zaplatit?

Výši daně si poplatníci zjistí z daňové složenky, kterou bude finanční správa rozesílat v dubnu a květnu, nebo formou předpisných seznamů, které budou v květnu k nahlédnutí na finančních úřadech. Právnické osoby dostanou informaci o výši daně do datové schránky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).