Hlavní navigace

Smutný rekord: Za první kvartál skončilo nejvíce firem v historii

24. 4. 2023

Sdílet

12.12.23 5*/ Smutek, deprese, konec, bankrot, krach Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Během první letošního čtvrtletí zaniklo 4230 firem, což je nejvíce v historii. Na druhou stranu bylo založeno 8075 nových společností, takže se celkový počet firem zvýšil. Vyplývá to z dat společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Počet zaniklých firem byl nejvyšší v historii

Za první tři měsíce roku 2023 ukončilo činnost 4230 firem, což je o 551 více než před rokem, a navíc se jedná o nejvyšší číslo v české historii. Na druhou stranu v prvním kvartále vzniklo 8075 společností a celkový počet firem se tak zvýšil. Vyšší počet zaniklých firem odráží stagnaci ekonomiky, nicméně počet firem se nadále zvyšuje, i když pomalejším tempem než v předchozích dvou letech. Zpomalení je znatelné zejména v porovnání se dvěma předcovidovými roky. Počet nových firem roste pomaleji než počet zaniklých, uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Nejrychleji přibývají firmy na Vysočině

Nejvíce firem sice tradičně přibylo v Praze (1701), nejrychleji se však zvyšovalo množství společností na Vysočině, kde vzniklo 39 firem na 10 zaniklých. Naopak nejpomaleji počet firem rostl na Karlovarsku, kde připadlo 14 nových firem na 10 zaniklých. 15 nových firem na 10 zaniklých připadlo na Liberecku, Ústecku a v Moravskoslezském kraji.

Nejvyšší počet nových firem pak bylo založena v odvětví nakládání s nemovitostmi (1200), v obchodu (1162) a ve zpracovatelském průmyslu (972). Nejrychleji nicméně společnosti přibývaly v sektoru zemědělství, lesnictví a rybářství, kde připadlo za první tři měsíce tohoto roku 58 nových firem na 10 zaniklých. Následuje zpracovatelský průmysl 29 novými firmami na 10 zaniklých. Úbytkem firem naopak prošel obchod, kde připadá pouze 8 nových firem na 10 zaniklých a také profesní, vědecké a technické činnosti s 9 novými společnostmi na 10 zaniklých.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).