Hlavní navigace

Spotřební daň na naftu bude snížena do konce roku 2023, a to o 1,50 Kč na litr

15. 9. 2022

Sdílet

24.5.23 /3x/ pumpa, diesel, nafta, benzin Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Vláda rozhodla, v reakci na stále rostoucí ceny pohonných hmot, o pokračování snížení spotřební daně na naftu o 1,50 Kč na litr. Původně mělo snížení daně platit od 1. června do 31. září 2022. 

Aktuálním návrhem ministerstva financí se toto dočasné snížení daně prodlouží do konce roku 2023. Účinnosti by mělo nabýt od 1. října 2022. Na konci září tak nedojde k avizovanému opětovnému nárůstu sazby daně z motorové nafty, čímž se zmenší tlak na další nárůst nákladů domácností a podnikatelů. Náklady na dopravu totiž vstupují do většiny sektorů ekonomiky.

Paliva mírně zlevnila. Brzy ale končí snížení spotřební daně z nafty a benzínu Přečtěte si také:

Paliva mírně zlevnila. Brzy ale končí snížení spotřební daně z nafty a benzínu

Opatření je cíleno hlavně na české autodopravce, kteří jezdí primárně právě na naftu, aby byli zejména v příhraničních oblastech více konkurenceschopní. Většina okolních zemí aplikuje minimální sazbu spotřební daně danou evropskou směrnicí. Při započtení DPH se přitom snížení spotřební daně o korunu padesát může promítnout do konečných cen pro řidiče až o 1,80 koruny na litr. Právě o tolik by od října vzrostly ceny na čerpacích stanicích, kdybychom sníženou daň neprodloužili, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Navržené snížení spotřební daně u nafty o 1,50 Kč na litr je technicky nejvyšší možné, které České republice povoluje směrnice Evropské unie stanovující povinné minimální sazby spotřebních daní. Ministerstvo financí odhaduje celkový negativní dopad tohoto opatření ve výši 9,6 mld. Kč ročně. 

Pohonné hmoty dál zlevňují

Jak ukazují pravidelná data společnosti CCS, která ceny sleduje, průměrná cena benzinu Natural 95 klesla v uplynulém týdnu pod 40 Kč. Natural 95 se prodává v průměru za 39,09 Kč za litr. Nafta za týden zlevnila o 51 haléřů na 44,70 Kč za litr. 

Nejlevnější benzin mají v Jihočeském kraji, litr je tu v průměru za 38,67 Kč. Naftu pořídí řidiči nejlevněji v Královéhradeckém kraji, litr stojí v průměru 44,22 Kč. Nejdražší benzin je ve Středočeském kraji, kde litr benzinu stojí průměrně 39,58 koruny. Nejdražší nafta je opět v Praze, litr stojí průměrně 45,24 koruny.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).