Hlavní navigace

Stvrzeno: Živnostníci, kteří mají hudbu jako kulisu, nebudou platit autorské poplatky

10. 12. 2022

Sdílet

10.12.22 1*/žena, rádio, hudba, muzika Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Končí autorské poplatky v obchodech a podnicích, kde je hudba pouze jako kulisa a nevydělává. Novelu autorského zákona podepsal prezident Miloš Zeman.

Tzv. „lex železářství“ poslanců Jakuba Michálka (Piráti) a Šimona Hellera (KDU-ČSL) zbavuje řadu menších obchodů, kadeřnic apod. povinnosti platit kolektivním správcům typu OSA či Intergram autorské poplatky. Za provozování rozhlasového a televizního vysílání se nepovažuje zpřístupňování díla pro úzký okruh osob, jestliže toto zpřístupnění je nahodilé a nezávislé na přání příjemců a není výdělečné povahy.

OSA a spol. neříkají pravdu, drobní podnikatelé nemusí poplatky platit, tvrdí experti Přečtěte si také:

OSA a spol. neříkají pravdu, drobní podnikatelé nemusí poplatky platit, tvrdí experti

Pokud tedy například bude mít kadeřnice ve své provozovně k práci rádio, maximálně se u ní sejde jen několik zákazníků zároveň, nebude muset poplatky hradit. To samé platí i pro malé obchody, kde bude mít hudbu z rádia puštěnou prodavač.

Jaké podmínky je nutné splnit

Podnikatel musí splnit následující podmínky (všechny zároveň):

  1. omezený počet zákazníku a zaměstnanců, současně se vyskytující na jednom místě (cca do 20 lidí) a jejich fluktuace, aby byla splněna podmínka nahodilosti zachycení rozhlasového či televizního vysílání zákazníky,
  2. volba hudby, rozhlasového či televizního vysílání je ovládáno čistě podnikatelem, nikoliv zákazníky (obdobně nedochází k tomu, že by pro určité zákazníky byla podnikatelem volena určitá hudba či vysílání),
  3. nemá hospodářský účel a nepřináší finanční prospěch pro daného podnikatele.

Měly by kadeřnice a malé obchody platit OSA a spol. autorské poplatky, pokud v nich hraje rádio?

Novela rozšiřuje také okruh živých hudebních produkcí, které nebudou podléhat ohlašování Ochrannému svazu autorskému. Mimo folklorních vystoupení se ohlašování nebude týkat na kapel, které hrají výhradně vlastní produkci nebo díla, na která se už autorská práva nevztahují.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).