Hlavní navigace

Temu porušuje zákony, stěžují si u ČOI tuzemské e-shopy

25. 3. 2024

Sdílet

25.3.24 /3x/ Obchod, Čína, e-shop, Asie, počítač Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Čínské online tržiště Temu, které od loňska působí i v Česku, se stalo trnem v oku tuzemských e-shopů. Podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) totiž Temu nedodržuje řadu pravidel, která mu ukládá jak česká, tak evropská legislativa.

Temu nedodržuje pravidla, tvrdí APEK

APEK se nezamlouvá znevýhodnění tuzemských e-shopů oproti čínskému online tržišti Temu, které podle APEK porušuje tuzemskou a evropskou legislativu. Především pravidla o tom, jaké informace je třeba zákazníkovi předat před a v průběhu nákupu, jsou poměrně jednoznačná. Podle APEK ovšem Temu tyto stanovené povinnosti buď neplní, nebo jen částečně či pro nakupující nepřehledně. Je důležité zmínit, že v případě, kdy nejsou informace poskytovány, dochází ke klamání spotřebitele, upozornila APEK.

Podle APEK též Temu inzeruje slevy v rozporu se zákonem, podle kterého musí být slevy počítány od nejnižší ceny nabízeného zboží za posledních 30 dní. Temu je ale odvozuje z doporučených maloobchodních cen produktu. Nepřesné jsou také informace o odstoupení od kupní smlouvy, o záruce a postupu reklamace. Uživatel také z webových stránek nepozná, zda je Temu klasický e-shop nebo on-line tržiště, jak je obvykle uváděno. Pokud se totiž opravdu jedná o marketplace, pak provozovatel portálu opět neplní předepsané povinnosti, doplnila APEK.

APEK proto podala České obchodní inspekci podnět ke kontrole. Provozovatelem Temu je podle české verze webových stránek společnost Whaleco Technology Limited registrovaná v Irsku.

Obchody a e-shopy už nebudou moct „čarovat“ se slevami. Jaká budou nová pravidla? Přečtěte si také:

Obchody a e-shopy už nebudou moct „čarovat“ se slevami. Jaká budou nová pravidla?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).