Hlavní navigace

Tresty za švarcsystém se zpřísnily. Nově vám mohou i zakázat podnikání

6. 3. 2024

Sdílet

6.3.24 /4x/ Pozor, nápad, stop, myšlenka Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Od ledna letošního roku se zpřísnily sankce za nelegální práci. Nově mohou být podnikatelé potrestáni i zákazem činnosti na dva roky. 

Za nelegální práci zákaz činnosti

Na začátku ledna nabyla účinnosti novela zákona o zaměstnanosti, která přinesla novinky v oblasti nelegální práce, tedy třeba i švarcsystému. Kromě úpravy definice se zpřísnily i tresty a podnikatelům, kteří umožní výkon nelegální práce, může být nově zakázaná činnost až na dva roky. I nadále platí, že fyzická osoba může dostat za to, že umožní nelegální práci, pokutu až 5 milionů korun a právnická osoba až dvojnásobek.

Státní úřad inspekce práce už navíc ohlásil, že chystá zvýšit aktivitu v kontrolní činnosti zaměřené na odhalování nelegálního zaměstnávání a zastřeného zprostředkování.

Na chlebodárce se v tomto roce chystá více než 19 000 kontrol Přečtěte si také:

Na chlebodárce se v tomto roce chystá více než 19 000 kontrol

Stavební firmy ručí za mzdy subdodavatelů

Novela dále zavedla, že stavební firmy ručí za mzdy, platy a odměny z dohody zaměstnanců subdodavatelů v rozsahu, v jakém se podíleli na smluvním plnění pro firmu, a to až do výše minimální mzdy. V případě smluvního řetězce o více subdodavatelích ručí s dodavatelem společně a nerozdílně také firma na nejvyšším stupni smluvního řetězce.

Zákon zároveň určuje výjimku, kdy ručení nevzniká. Stavební firma neručí za mzdové závazky tehdy, jestliže jí subdodavatel poskytl při zahájení realizace smluvního plnění potvrzení, že nemá evidován nedoplatek na pojistném a penále na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a na veřejném zdravotním pojištění ne starší než 3 měsíce, a zároveň nebyla poddodavateli v období 12 měsíců předcházejících zahájení realizace smluvního plnění pro dodavatele pravomocně uložena pokuta vyšší než 100 000 Kč za porušení povinností vyplývajících z pracovněprávních předpisů. Při splnění těchto podmínek neručí ručitel ani za mzdové nároky zaměstnanců subdodavatelů na nižších stupních smluvního řetězce.

Dané ustanovení je ovšem problematické v tom, že smlouvy bývají uzavřeny už měsíce před zahájením realizace. Firma tak nemá jistotu, že subdodavatel příslušná potvrzení předloží.

Stavební firmy nově ručí za mzdy zaměstnanců svých subdodavatelů Přečtěte si také:

Stavební firmy nově ručí za mzdy zaměstnanců svých subdodavatelů

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).