Hlavní navigace

Neuspěl u maturity. Jak to nyní bude se zdravotním pojištěním?

17. 5. 2022

Sdílet

12.9.23 2krát/student, muž, smutek obava, deprese Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Maturity odstartovaly. Jak by měli studenti, kteří u nich neuspějí, postupovat v souvislosti se zdravotním pojištěním? Jsou povinni ho hradit, případně odkdy? 

Pokud student nevykonal maturitu v určeném termínu a byla mu povolena opravná zkouška, je považován za nezaopatřené dítě (a stát za něj platí pojistné) do konce školního roku a případně pak i do 31. srpna 2022. Podmínkou je, že po celý kalendářní měsíc v době prázdnin nevykonává výdělečnou činnost, nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci (nebo na sebe tyto skutečnosti nenavazovaly tak, že trvaly po celý kalendářní měsíc), upozorňuje Všeobecná zdravotní pojišťovna. Tato podmínka neplatí, pokud bude bezprostředně pokračovat ve studiu na vysoké škole.

Po opravné zkoušce mohou nastat dvě situace

Student uspěje a bude pokračovat bez přerušení v dalším studiu – stát za něj platí pojistné po dobu od skončení studia na střední škole do dne, kdy se stane studentem vysoké školy, bez ohledu na výdělečnou činnost. Nástup ke studiu musí své zdravotní pojišťovně oznámit a doložit, a to do 8 dnů.

Student neuspěje a nebude pokračovat ve studiu – stát za něj platí pojistné do 30. června, případně dále po dobu navazujících školních prázdnin, pokud po celý kalendářní měsíc prázdnin nevykonává výdělečnou činnost ani nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. 

Zcela jistě bude muset řešit svoje pojištění za měsíc září. Pokud nenastoupí do zaměstnání, nezačne podnikat, nepřihlásí se mezi uchazeče o zaměstnání apod., pak patří do kategorie osob bez zdanitelných příjmů. To je nutné oznámit zdravotní pojišťovně a je třeba začít si platit pojistné jako OBZP.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).