Hlavní navigace

U paušální daně přibyde administrativa, ne však pro všechny OSVČ

Sdílet

Daniel Morávek 21. 11. 2022
21.11.22 /2x/ Papírování, administrativa, byrokracie Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

U paušální daně OSVČ budou nově tři pásma a zvýší se limit příjmů na 2 miliony korun. Ruku v ruce s tím však pro některé OSVČ přibydou administrativní povinnosti.

U paušální daně přibude byrokracie

Spolu se zvýšením hranice pro využití paušálního odvodu na 2 miliony korun a zavedením tří pásem paušální daně se zvýší i administrativa spojená s paušální daní. V oznámení o vstupu do paušální daně budou muset OSVČ nově hlásit, v jakém pásmu budou. Dále budou některé OSVČ muset a některé moct podávat “oznámení o jiné výši paušální daně”. Na výběr budou mít poplatníci, kteří splní podmínku rozhodných příjmů pro své zvolené pásmo paušálního režimu a zároveň splní i podmínku rozhodných příjmů pro nižší pásmo paušálního režimu. To znamená, že měli takové příjmy, které by jim dovolily být v daném zdaňovacím období v nižším pásmu paušálního režimu.

V takovém případě bude moct OSVČ podat “oznámení o jiné výši paušální daně”, ve kterém skutečnosti uvede a vypočítá daň podle nižšího pásma paušálního režimu. Následně tak vznikne přeplatek, který se případně použije na úhradu paušálních záloh v dalším zdaňovacím období. Nebo v případě, že už poplatník nebude nadále v paušálním režimu, se může použít jako standardní přeplatek a tedy poplatníkovi vrátit. 

Povinnost podat “oznámení o jiné výši paušální daně” budou mít ty OSVČ, jejichž rozhodné příjmy přesáhnou limit pro své zvolené pásmo paušálního režimu, ale nepřesáhnou hranici vyššího pásma paušálního režimu. Pokud bude chtít OSVČ v paušálním režimu zůstat, bude muset podat “oznámení o jiné výši paušální daně” a vše navíc ještě dodanit.

U paušální daně přibude byrokracie, část OSVČ bude muset vést evidenci příjmů Přečtěte si také:

U paušální daně přibude byrokracie, část OSVČ bude muset vést evidenci příjmů

Evidence příjmů bude výslovně přikázána

Nově též bude v zákoně výslovně stanoveno, že některé OSVČ musí vést záznamy o příjmech ze samostatné činnosti pro účely prokázání výše rozhodných příjmů pro zvolené pásmo paušálního režimu. Konkrétně se tato povinnost bude týkat poplatníků v paušálním režimu, kteří mají příjmy ze samostatné činnosti, ke kterým lze uplatnit výdaje procentem z příjmů v různé výši. Faktem nicméně zůstává, že nějakou evidenci příjmů by OSVČ měly vést i v současnosti, aby mohly při případné kontrole doložit, že nepřekročily limit příjmů pro využití paušální daně.

Paušální daň OSVČ až do 2 milionů Kč není jedinou novinkou. Co vše se u paušálu mění? Přečtěte si také:

Paušální daň OSVČ až do 2 milionů Kč není jedinou novinkou. Co vše se u paušálu mění?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).