Hlavní navigace

Ubytované hosty bude nutné hlásit úřadům elektronicky, týká se to i Airbnb

16. 8. 2023

Sdílet

16.8.23 /2x/ Ubytování, hotel, cestování, dovolená, host Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Ubytovací služby, a to od hotelů až po Airbnb, by nově měly úřadům elektronicky hlásit údaje o svých hostech, a to do 24 hodin od ubytování hosta. Ubytovatelé se navíc budou muset registrovat. 

Všichni ubytovatelé se budou muset registrovat

V připomínkovém řízení se aktuálně nachází novela zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, která upravuje podmínky pro ubytovací služby. Ačkoli se nová pravidla mají týkat všech typů ubytování, ministerstvo přiznává, že cílí hlavně na Airbnb. Právní úprava „ztransparentní“ podnikatelské prostředí tím, že ubytovatelům, kteří svoji činnost vykonávají prostřednictvím elektronických tržišť, stanoví srovnatelné povinnosti, které musí plnit „klasické“ hotely, ubytovny a obdobná zařízení, ať již jde o evidenční povinnosti ubytovaných osob, požadavky ČSÚ na zpravodajské jednotky nebo platbu místních poplatků, píše se v důvodové zprávě.

Novela počítá s tím, že ubytovatelé, bez ohledu na to, zda jsou tito ubytovatelé fyzické či právnické osoby, budou mít povinnost elektronické registrace a elektronického vedení evidence ubytovaných hostů. Vzhledem k tomu, že nařízení po členských státech požaduje, aby zajistily to, že žádná jednotka (jednotka krátkodobého ubytování) nebude podléhat více než jednomu postupu registrace, ubytovatel může prostřednictvím registru plnit také povinnost týkající se oznámení zahájení a ukončení provozování činnosti (v případě podnikatelů dle živnostenského zákona živnosti) v ubytovacím zařízení nebo v ubytovací jednotce, doplňuje důvodová zpráva.

Údaje o hostech se budou muset hlásit do 24 hodin

Do registru se budou zapisovat údaje týkající se ubytovacího zařízení nebo jednotky krátkodobého ubytování, údaje týkající se hostitele a údaje o ubytovaných osobách. Mezi informace, které budou muset ubytovatelé o hostech posílat, bude patřit jméno a příjmení, datum narození, číslo dokladu, den ubytování či účel pobytu. Všechny údaje bude nutné poslat do 24 hodin od okamžiku, kdy se host ubytuje.

Pokud novela projde legislativním procesem, měla by nabýt účinnosti v polovině července roku 2025.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 8. 2023 7:41

    MonikaSh

    Uvidíme, jakou podobu bude mít tato novela po 3. čtení v poslanecké sněmovně. A platnost až za 2 roky? Už včera bylo pozdě. Zřejmě MMR počítá s tím, že se to někde ve schvalovacím procesu zasekne.

Byl pro vás článek přínosný?