Hlavní navigace

Udání ministra na "klamavé jednání" s cukrem ve slevě prověří inspekce

21. 3. 2023

Sdílet

21.3.23 2x/Lupa, hledání Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Na konci února podal ministr zemědělství Zdeněk Nekula podnět na Českou obchodní inspekci kvůli podezření na klamavé jednání obchodního řetězce. Mělo se jednat o cukr, který byl nabízen ve slevě. 

Zatímco řetězec lákal zákazníka na zlevněný produkt, u konkurence se jednalo o cenu běžnou. Podali jsme podnět, protože jsme dostali informaci, že došlo k určitému klamání spotřebitelů. Jeden obchodní řetězec si hrál na tzv. slevu, když vykazoval slevu z nějakých zhruba 40 korun na 33 korun. To není žádná sleva, protože 33 korun je běžná prodejní cena. Toto je klamání spotřebitele a v tomto případě jsme podali podnět na Českou obchodní inspekci, uvedlo už dříve ministerstvo.

Kdo případné klamavé jednání prověří? 

Server Podnikatel.cz se obrátil na Českou obchodní inspekci s dotazem, jak bude ve věci postupovat. Tiskový mluvčí Jiří Fröhlich však upozornil, že problematika tohoto rázu spadá do kompetence jiné instituce. Klamání spotřebitele na úseku zemědělských a potravinářských výrobků, a to i v oblasti slev, kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce, uvedl Fröhlich.

Česká obchodní inspekce ve vztahu ke slevám kontroluje především dodržování § 12a zákona o ochraně spotřebitele, tedy zejména to, zda je sleva odvozena z nejnižší ceny, kterou prodávající uplatňoval za posledních 30 dní (rozhodující v tomto případě tedy není cena u konkurence, ani průměrná cena na trhu).

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nyní pro ČTK potvrdila, že se bude podnětem ministra zemědělství Zdeňka Nekuly zabývat. SZPI nemá kompetenci ke kontrole ve smyslu cenotvorby, oblastí slev je však oprávněna se zabývat v těch případech, kdy je sleva navázána na klamavou obchodní praktiku. Právě toto je předmětem hodnocení, mluvčí inspekce Pavel Kopřiva

Jak už jsem informovali dříveMinisterstvo zemědělství ČR povede z důvodu kontroly rostoucích cen potravin meziresortní skupinu, která se bude vysokým cenám potravin věnovat. Součástí skupiny budou zástupci ministerstva financí a obchodu, zástupci Úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV).