Hlavní navigace

Ujistěte se, že po podání přehledů platíte správnou výši zálohy na pojistné

19. 5. 2023

Sdílet

19.5.23 3*/žena, nápad, zamyšlení, nadšení, úsměv Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Lhůta pro podání přehledů o příjmech a výdajích OSVČ je nejpozději do jednoho měsíce ode dne uplynutí lhůty, ve kterém měla OSVČ podat daňové přiznání. V letošním roce je nejzazší termín 2. května 2023. 

Květnový termín se týká podnikatelů, kteří podávali daňové přiznání v tištěné podobě, případně bez daňového poradce. Termín 1. června 2023 platí pro podnikatele, kteří podávají daňové přiznání elektronicky.

Po podání přehledů je však nutné ohlídat si případnou změnu výše zálohy, která v tiskopisu vyšla. Pojistné v nové výši se hradí až od měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl nebo měl být odevzdán přehled o příjmech a výdajích OSVČ. To neplatí v situaci, kdy bude nově vypočtená výše záloh nižší než v předchozím období. V takovém případě se nižší záloha zaplatí již v měsíci podání přehledu. Samozřejmě vždy alespoň ve výši minimální zálohy pro rok 2023. 

Musí OSVČ s povinnou datovou schránkou podat přehled sociálce elektronicky? Přečtěte si také:

Musí OSVČ s povinnou datovou schránkou podat přehled sociálce elektronicky?

Zdravotní pojistné a změna záloh

Minimální zálohy pro rok 2023 činí 2722 . OSVČ zaplatily novou zálohu poprvé za leden, a to do 8. února 2023. Pokud jim však vyjde v přehledu pro zdravotní pojišťovnu vyšší záloha, musí její výši změnit. Zálohy stanovené dle příjmů a výdajů z minulého roku se platí poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán přehled o příjmech a výdajích.

Sociální pojistné a změna záloh 

Osoba samostatně výdělečně činná vykonávající činnost hlavní musí v roce 2023 platit minimální zálohy na důchodové pojištění ve výši 2944 Kč. Osoba vykonávající vedlejší výdělečnou činnost pak hradí 1178 Kč. Záloha na sociální pojištění je splatná od prvního do posledního dne kalendářního měsíce, na který se platí. Beztrestně ji lze však zaplatit i o měsíc později.

Musí OSVČ archivovat přehledy o příjmech a výdajích? Přečtěte si také:

Musí OSVČ archivovat přehledy o příjmech a výdajích?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).